İngiliz yazar ve illüstratör Jacky Fleming’in Desen Yayınları etiketiyle raflarda yerini alan kitabı “Kadınların Nesi Var?”, kadınların tarih boyunca toplumsal hayatta varlık gösterme mücadelesini ince eleştiriler ve dâhiyane bir ironiyle gözler önüne seriyor.

İngiliz yazar, illüstratör Jacky Fleming’in kitabı Kadınların Nesi Var? toplumsal hayatta varlık göstermeye çalışan kadınların mücadelesini, ince eleştiriler ve dâhiyane bir ironiyle ele alıyor. Hem yazarı hem çizeri olduğu bu kitapta Fleming, unutulmuş kadınlarla dolu tarihin tozlu çöp kovasına balıklama dalma cesaretini gösteriyor.

Görün bakalım gerçek dâhiler kimlermiş? Altmış çeşit nakış düğümü öğrenebilen kadınlar mı yoksa işi gücü bir kenara bırakıp kadınların zayıf yönlerini tartışıp duran erkekler mi?

Nesi var sahi bu kadınların? Kolları mı kısa, kafaları mı küçük yoksa sakalları mı az?

Saçları şöyle fazla kısa, böyle de çok mu uzun?

Eski zamanlarda hiç kadın yoktu. İşte bu yüzden, okuldaki tarih derslerinde kadınlardan bahsedildiğini duymazsınız. Erkekler elbette vardı ve büyük kısmı da dâhiydi. Hepimiz onların adını çocukluğumuzdan beri ezberledik. Ama yine de siz siz olun ve kimsenin sözüne inanmayın. Hatta bu söz Aydınlanma Çağı’nın “Yorulmaz Dâhisi” Rousseau’ya, Evrim Teorisi’nin babası Darwin’e, psikanalizin kurucusu Freud’a ait bile olsa…

2017 yılında Artémisa Mizah Ödülü’ne değer görülen Kadınların Nesi Var?, her kadının ama en çok da her erkeğin kitaplığında bulunması gereken bir kitap.