İstanbul Modern’in dünyada öncü rol üstlenen müzelerin yöneticilerini Türkiye’den izleyiciler ile buluşturarak güncel müzecilik alanında yeni bir bilgi paylaşım ağı ve iletişim platformu yaratan programı “Müzeler Konuşuyor” devam ediyor.

Goethe-Institut Istanbul işbirliğiyle sanat kurumlarının küratörlerinin ve müze direktörlerinin davetli olduğu program kapsamında bu kez Kunsthalle Wien Direktörü Nicolaus Schafhausen devrimizin temel unsuru sürekli değişimi ve liberal toplumu çalkalayarak daha belirsiz bir dünya meydana getiren sosyal ve politik krizleri sorguladığı konuşmasıyla İstanbul Modern’de izleyicilerle buluşuyor.

Schafhausen “Tükenmiş ve Zamanının Ötesinde mi?” başlıklı konuşmasında, aşınma ile dönüşüm arasındaki bir toplumda sanat ve kurumların nasıl bir rol oynayabileceğine odaklanıyor. 26 Ekim Perşembe saat 19.00’da gerçekleşecek etkinlik ücretsiz.

Nicolaus Schafhausen, Kunsthalle Wien’in direktörlüğünü yürütmektedir. Künstlerhaus Stuttgart’ta sanat direktörü ve Frankfurter Kunstverein’da direktör olarak görev yapmış olan Schafhausen, Helsinki’deki Nordic Institute for Contemporary Art’ın (NIFCA) küratörü, European Kunsthalle’nin de kurucu direktörüydü.

2006’dan 2012’ye dek Rotterdam’daki Witte de With Güncel Sanat Merkezi’nin direktörlüğünü yapan Schafhausen, 2011 yılından bu yana Canadian Shorefast Foundation‘ın Rotterdam’daki girişimi Fogo Island Arts’ta strateji direktörü olarak görev yapıyor.

52. ve 53. Venedik Bienali’nde Almanya Pavyonu’nun, 56. Venedik Bienali’nde de Kosova Pavyonu’nun küratörlüğünü yapan Schafhausen, 2015’te düzenlenen 6. Moskova Bienali’nin küratörlerindendi. Ünlü kurumlardaki küratörlük ve direktörlük tecrübelerinin yanı sıra, çağdaş sanatla ilgili pek çok yayında yazar ve editör olarak yer alan Schafhausen, Gent’teki Higher Institute for Fine Arts (HISK) ve Saarbrücken’deki die Hochschule der Bildenden Künste Saar’da (HBKsaar) misafir öğretim görevlisidir.