Pera Film, Cadılar Bayramı’nı Sıra Dışı Vampirler film programı ile kutluyor. 31 Ekim-29 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek program kapsamında on bir film gösteriliyor. 

Valerie ve Harikalar Haftası

Sıra Dışı Vampirler film programında yer alan Valerie ve Harikalar Haftası, kadınlığa adım atmak üzere olan bir genç kızın kendini vampirlerin ve cadıların cirit attığı duyusal bir fantezi diyarında bulmasını konu ediniyor.

Kuduz

Cinsel endişe, hastalık gibi temaları ele alan David Cronenberg yönetmenliğindeki Kuduz, bir araba kazasından ötürü geçirdiği ameliyat sonrası mutasyona uğrayan Rose adlı karakterin hikâyesini anlatıyor.

Karanlığa Yakın

Karanlığa Yakın, genç bir çiftçinin hoşlandığı kızın bir vampir olduğunu anlaması ve kızın ailesine katılarak karanlık bir maceraya sürüklenmesini konu ediniyor.

Yönetmen Guillermo del Toro’nun ölümsüzlük fikrinin baştan çıkarıcılığına odaklı yapımı Cronos, izleyiciyi eline geçen bir antika obje ile kötücül ve bağımlılık yapan güçlerin hem sahibi hem de kurbanı olan Jesus Gris’in, karanlık ve sürükleyici dünyasına götürüyor.

Gir Kanıma

Gir Kanıma, Oskar ve Eli arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Yönetmenliğini Tomas Alfredson’un yaptığı film, sanat filmleri ile vampir filmleri janrının başarıyla harmanlandığı yapımlardan birini oluşturuyor.

Neil Jordan, Bir Vampir Hikâyesi adlı filminde, iki ölümsüz kadının hayatını ve aşklarını konu ediniyor.

Jim Jarmusch’un Sadece Aşıklar Hayatta Kalır adlı filmi, Detroit ve Tanca’nın zamanın sonsuzluğunda tekrar tekrar karşılaştığı, aşk ve yaşlılığın, müzik ve hayatta kalışın oluşturduğu karanlık bir hayal âlemi yaratıyor.

Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız

Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız, kadınların güçlü olduğu özgün bir vampir filmi olarak karşımıza çıkıyor. Film, yönetmen Ana Lily Amirpour ilk uzun metrajlı filmini oluşturuyor.

Vampir efsanelerinin tarihine dayanan ve sınırsız hayal gücüyle desteklenen Aylak Vampirler, vampir hayatına dair yüzlerce yıllık kuralları günümüze mizahi bir biçimde uyarlıyor.

Deniz Kızlarının Şarkısı

Polonyalı yönetmen Agnieszka Smoczynska’nın kendi gençliğini yansıttığını söylediği Deniz Kızlarının Şarkısı, Hans Christian Andersen’in Küçük Deniz Kızı masalına farklı bir yorum getiriyor.

Vampir mitolojisine gönderme yapan Dönüşüm, Michael O’Shea imzasıyla izleyiciyle buluşuyor.

Film programının detayları burada.

Biletler Biletix‘ten temin edilebilir.