İran sinemasının uluslararası alanda en tanınmış yönetmenlerinden Majid Majidi’nin son filmi “Beyond The Clouds”, Türkiye’de ilk kez 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde sinemaseverlerle buluşuyor.

Filmin İstanbul’daki gösterimine Majid Majidi’nin yanı sıra filmin müziklerini yapan Oscar ödüllü besteci A.R. Rahman ve Hindistan sinemasının en önemli yapımcılarından Vibha Chopra da katılacak. 

A. R. Rahman

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ile İstanbul Medya Akademisi tarafından ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 17-26 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nden sürprizler gelmeye devam ediyor. Yılın merakla beklenen filmlerinden Beyond The Clouds ve Sheikh Jackson, festivalin geçtiğimiz hafta açıklanan Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’na dahil oldu.

Majidi, İstanbul’a geliyor

Children of Heaven (1997), The Color of Paradise (1999), Baran (2001) filmleriyle Türkiyeli sinemaseverlerin de yakından takip ettiği, İran sinemasının uluslararası alandaki en tanınmış yönetmenlerinden Majid Majidi’nin son filmi Beyond The Clouds, Türkiye’de ilk kez 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde gösterilecek. Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda jürinin karşısına çıkacak film, dünya galasını Londra Film Festivali’nde yapmış ve eleştirmenlerden övgüler toplamıştı.

Beyond the Clouds

Majidi’nin ilk kez Hindistan’da çektiği ve Mumbai’yi güçlü ve göz kamaştırıcı bir görsellikle sunan filmi, Shahid Kapoor’un kardeşi Ishan Khatter ile Malvika Mohanan’ın performanslarıyla öne çıkıyor ve iki kardeş arasındaki adalet hikâyesine odaklanıyor. Müziklerini, Slumdog Millionaire ile Oscar kazanmış ünlü besteci A.R. Rahman’ın yaptığı ve Anil Mehta’nın görüntüleriyle hafızalara kazınacak Beyond The Clouds‘un İstanbul’daki gösterimine Majid Majidi’nin yanı sıra A.R. Rahman ve filmin yapımcısı Vibha Chopra da katılacak.

Michael Jackson hayranı imam

Sheikh Jackson

Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışacak bir diğer film ise yılın en merakla beklenen projelerinden Sheikh Jackson! Asmaa (2011) ve French Excuse My (2014) gibi ödüllü filmleriyle tanıdığımız Mısırlı yönetmen Amr Salama’nın ilk kez Toronto Film Festivali’nde görücüye çıkan filmi, 2009’da hayranı olduğu Michael Jackson’ın ölümünün haberiyle sarsılan bir imamın trajikomik hikâyesini anlatıyor. Mısır’ın Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar adayı da olan Sheikh Jackson Türkiye galasını 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde yapacak.

10 film yarışıyor!

Bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda ayrıca Parviz Shahbazi’nin Malaria, Thierry de Peretti’nin A Violent Life, George Ovashvili’nin Khibula, Andrea Magnani’nin Easy, Davi Pretto’nun Rifle, Bakyt Mukul ve Dastan Zhapar ikilisinin A Father’s Will, Cristi Iftime’nin Marita ve Ivan Bolotnikov’un Kharms, adlı filmleri de yarışacak. Film yarışmasının jüri başkanlığını Saraybosnalı yönetmen Aida Begic üstlenecek.

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 17-26 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek ve gösterimler Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak. Programın 2 Kasım’da açıklanacağı festivalin biletleri ise aynı gün mobilet‘te satışa sunulacak.

Festivalle ilgili detaylı bilgi için: bogazicifilmfestivali.com

facebook.com/BogaziciFilmFestivali
twitter.com/bogaziciff
instagram.com/bogaziciff