İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Babylon işbirliğiyle gerçekleşen XXF Very Very French Festival, bu sene Renault’nun ana partnerliğinde 23 Kasım-6 Aralık tarihlerinde gerçekleşiyor.

Festival kapsamında Amadou & Mariam, Kartell, Erik Truffaz, Vincent Peirani, Amine Edge & Dance, Aquaserge ve Juniore Babylon’da sahne alıyor.

Engelleri Yıkan İkili Amadou & Mariam

U2, Blur, Coldplay ve David Gilmour gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşan Malili Afro-blues ikilisi Amadou & Mariam, XXF Very Very French Festival kapsamında 23 Kasım Perşembe günü Babylon’da. Bugüne kadar sekiz albüm kaydeden ikili, görme engellerine rağmen müzikle tüm engelleri yıkıyor.

Welcome To Mali ile 52. Grammy Ödülleri’nde “En İyi Çağdaş Dünya Müzik Albümü” ödülüne aday gösterilen Amadou & Mariam, 2009 Nobel Barış Ödülleri’nde ve 2010 FIFA Dünya Kupası’nın açılış töreninde performans sergiledi.

Yetenekli DJ’ler Kartell ve Cézaire Art Arda Babylon’da

Fransa elektronik müzik sahnesinin parlayan isimlerinden Kartell, 24 Kasım Cuma akşamı Babylon’da sahne alıyor. DJ ve prodüktör Kartell, French house, nu-disco ve elektronik üçgeninde cesur ve yenilikçi üretimlere imza atıyor. Kendi plak şirketi Roche Musique etiketi ile yayınladığı Riviera’dan Sapphire ve Last Glow’a tüm EP’leri ile sınırlarını genişletiyor. 

Kartell

Babylon’da müzik Kartell’den sonra Fransız elektronik müzik ekolünün vizyoner isimlerinden Cézaire ile devam ediyor. Fransa’nın önemli plak şirketlerinden Roche Musique’in kurucusu ve yaratıcı direktörü Cézaire, Kaytranada, Stwo, Onra gibi gezgin müzisyenlerden ilham alıyor. Cézaire en son Seize the day EP’sini çıkardı.

Kartell ve Cézaire’den önce ise DJ ve yapımcı Hemi, house, trance, dubstep ritimleriyle müzikseverlerle buluşuyor.

Erik Truffaz Bir Kez Daha Babylon’da

Avrupa caz sahnesinin önde gelen isimlerinden Erik Truffaz, 25 Kasım Cumartesi XXF Very Very French Festival kapsamında bir kez daha Babylon sahnesinde! Günümüzün özgün müzisyenlerinden Fransız trompetçi Erik Truffaz, cazı ham haliyle değil, günümüzün modern türleri arasından seçtiği seslerle harmanlıyor.

Bugüne kadar kendi adıyla yayınladığı sayısız albümü Blue Note gibi önemli plak firmalarınca basılırken, sanatçının Fransa’nın prestijli caz ödüllerinden Prix Special’ı da bulunuyor.

Kalıpları Yıkan Virtüöz Vincent Peirani

Fransız caz sahnesinin önemli sanatçılarından Vincent Peirani, 30 Kasım Perşembe akşamı Babylon’da. Kariyerinin başında sayısız uluslararası ödül ve yarışma kazanan klarnet ve akordeon virtüözü, vokal ve besteci Vincent Peirani, Bayreuth, Salzburg, Viyana, Roma ve Stockholm’de prestijli festivallerde sahne aldı.

Django Reinhardt tarafından 2013’te Yılın En İyi Müzisyeni ödülüne layık görülen Peirani, 2014’te Les Victoires du Jazz’da Yılın Müzisyeni ödülünü aldı. Fransız meslektaşı soprano saksafoncu Emile Parisien ile Belle Époque isimli albümünü yayımlayan Peirani, dünya klasiklerinden modern caza ve chanson’a uzanan tüm müzik deneyimini akordeonun çeşitli ses olanakları ile Babylon sahnesinde bir araya getirecek.

G-House’un Öncüleri Amine Edge & Dance

Fransa’da yükselen G-House (Gangsta House) akımının öncü figürlerinden Amine Edge & Dance, 2 Aralık Cumartesi akşamı Babylon’da. Tohumları Güney Fransa’da atılan Amine Edge & Dance, house, soul ve 80’ler hip-hop ekseninde dinleyicileriyle buluşuyor.

Bağımsız plak şirketi Desolat etiketiyle yayımlanan ve Loco Dice’nin desteğini alan “FCK UR OPINION” EP’leri ile teknoya da uzanan ikili, bugüne kadar duyulmamış karanlık ritimleri de sahneden yaymayı başarıyor. Ekip, Solomun, Carl Cox, Laurent Garnier gibi isimlerden övgüler topluyor.

Aquaserge ve Juniore İlk Kez Babylon’da

Modern psychedelic müziğin Fransız temsilcileri Aquaserge ve Juniore, 6 Aralık Çarşamba akşamı Babylon’da art arda sahne alıyor. Tame Impala, Stereolab, Melody’s Echo Chamber, Acid Mothers Temple elemanlarından oluşan Aquaserge Türkiye’de ilk kez Babylon’a konuk oluyor.

Aquaserge

Anna Jean öncülüğünde kurulan Fransız indie pop dörtlüsü Juniore, müziğinde retro Fransız pop unsurlarını surf gitar tınılarıyla birleştiriyor. Vokal stiliyle Françoise Hardy’ye saygı duruşunda bulunan Juniore ilk EP’leri Marabout‘un artından kendi isimlerini taşıyan ilk albümlerini yayınladı. Son olarak geçtiğimiz Mart ayında Ouh La La adını taşıyan ikinci albümünü yayınlayan Parisli dörtlü Türkiye’de ilk kez Babylon’un konuğu oluyor.

Biletler Mobilet‘ten temin edilebiliyor.