Tatavla Tiyatro, 5. yılında Metin Balay’ın ölümsüz eseri “İnadına İnsan” ile tiyatroseverlerin karşısına çıkıyor. 1999 yılında ilk kez sahnelenen ve Altan Erkekli’nin hayat verdiği “İnadına İnsan” 17 yıl sonra yine Metin Balay’ın yönetmenliğinde bu kez Eraslan Sağlam ile hayat buluyor.

Ödüllü yönetmen ve yazar Metin Balay ile ödüllü oyuncu Eraslan Sağlam’ı buluşturan oyunda, din, dil, ırk, renk, cinsiyet, inanç, düşünce ve sınıf farkı olmadan insanların, yanlış önyargılara, kendilerine çektirilen acılara rağmen, dostluk, dayanışma ve ideallerini sürdürerek ayakta kalabildiği anlatılıyor.

Gerçek yaşam öykülerinden alınmış hikâyelerde her türlü koşula rağmen insanın, yaşama direncini, sevinç ve istemlerini sürdürebileceğini, dostluklarını, sevgilerini yaşatabileceğini, yaşamın içinde her zaman var olan mizah duygusu da unutulmayarak ortaya konuyor.

İnadına İnsan, ülkemizin farklı yörelerinden altı ayrı insanın hayatının izinden giderek Türkiye’nin yakın tarihini anlatıyor. 6 ayrı öykü ait olduğu coğrafi yörenin lehçesiyle ve türküleriyle renklendirilmeye çalışılmış. Cem İdiz’in bestesiyle renklenen oyunun müzikleri Berktay Akyıldız’a ait. Eraslan Sağlam türküleri canlı olarak seslendiriyor.

“Doğumlar, düğünler, cenazeler bizi bir başkası yapmazlar. İçimizdeki insanda ne varsa onu ortaya çıkarırlar.”

6 ayrı öykünün yer aldığı iki perdelik oyun, Karadenizli Hayret, dedesi Osman, ninesi Tursune ve Elowit yaylasının hikâyesi ile başlayıp Peralı Elpiniki’nin Ester’le olan arkadaşlığı ve Behzat’la yaşadığı platonik aşkın 6-7 Eylül olaylarıyla uğradığı yıkım ile bitiyor.

Oyunu, 15 -16 ve 30 Aralık tarihlerinde Cihangir Tatavla Sahne‘de izleyebilirsiniz. Biletlerine ise Biletix ve Tatavla Sahne gişesinden ulaşabilirsiniz.