Pera Film, 1-10 Aralık tarihleri arasında Dünya AIDS Günü’ne özel “Buradayım!” başlıklı bir film programı sunuyor. Ücretsiz olarak sunulan programda, sanatçıların ve aktivistlerin 1980’lerin başından günümüze HIV/AIDS ile yaşamlarını ve bu yaşamın siyasal bedelleriyle nasıl başa çıktıklarını inceliyor.

Pera Film’in, dünyada milyonlarca insanı etkileyen HIV/AIDS ile ilgili farkındalık yaratmak amacıyla sunduğu program kapsamında üç film ve iki ayrı video seçkisi sinemaseverler ile buluşuyor. Program kapsamında gösterilen filmler arasında Mapplethorpe: Fotoğrafa Bak! (Fenton Bailey, Randy Barbato, 2016), Hayatta Kalmak İçin (David France, 2012), Kalp Atışı Dakikada 120 (Robin Campillo, 2017) bulunuyor.

Electronic Arts Intermix’in hazırladığı Ev Yapımı: HIV/AIDS’e Karşılık Video Sanatı başlığı altında toplanan seçki, dört kısa videodan oluşuyor. Visual AIDS’in düzenlediği Sanat(sızlık) Günü projesinin son durağı Alternatif Sonlar, Radikal Başlangıçlar video seçkisi ise yedi videoyu görünür kılıyor.

Mapplethorpe

Buradayım! film programında yer alan Mapplethorpe: Fotoğrafa Bak! (Mapplethorpe: Look at the Pictures) adlı belgesel, Amerikalı sanatçı Robert Mapplethorpe’la ilgili çekilen ilk kapsamlı ve uzun metrajlı yapımı oluşturuyor. Yapımın yönetmen koltuğunda Fenton Bailey ve Randy Barbato ikilisi oturuyor.

Direncin, mücadelenin ve örgütlenmenin çarpıcı bir örneği olan ABD belgeseli Hayatta Kalmak İçin (How to Survive a Plague) HIV pozitif olan bireylerin toplumsal ayrımcılığa karşı verdiği mücadeleyi ve bu dönemde ABD politikalarıyla karşılaşılan husumeti gözler önüne seriyor. Yönetmenliğini David France’ın yaptığı belgeselin, 85. Oscar Ödülleri’nde “En İyi Belgesel” kategorisinde adaylığı bulunuyor.

Kalp Atışı Dakikada 120 (120 BPM), 1990’ların başlarında Paris’te bir grup aktivistin HIV/AIDS tanısıyla yaşayan insanlar için başlattığı savaşı konu ediniyor. Büyük ilaç şirketlerinin karşısına cesur ve müdahaleci eylemlerle dikilen bu ekibe yeni katılan Nathan’ın, grubun radikal baş belası Sean’a tutkusu etrafında gelişen filmin yönetmenliğini Robin Campillo üstleniyor.

Hayatta Kalmak İçin

Ev Yapımı: HIV / AIDS’e Karşılık Video Sanatı başlıklı seçkide yer alan dört video, sanatın, bakımın, ailenin ve yuvanın kesişim noktalarını araştıran çalışmalar yaratmak için tüketici video teknolojisini kullanan “ev videosu” kavramına odaklanıyor.

Seçki kapsamında sunulan Perşembe İnsanları (The Thursday People) film ve video yönetmeni George Kuchar’ın arkadaşı, sevgilisi, çalışma arkadaşı ve yönetmen Curt McDowell’ın ölümünü konu ediniyor.

WAVE tarafından yapılan kolektif film Bizim Umurumuzda (We Care), HIV/AIDS hakkında araştırmalar yapan yedi kadının altı ay boyunca bakıcılar ve AIDS’le yaşayanlarla gerçekleştirdikleri toplantıları belgeliyor.

Kalp Atışı Dakikada 120

Charlie Ahearn yönetmenliğini yaptığı Martin Wong’un Portresi (Portrait of Martin Wong)’nde sanatçı Martin Wong’u, Lower East Side’daki dairesinde ve stüdyosunda belgeliyor. Wong’un resimlerinde yer verdiği Lower East Side ve Chinatown mahallelerini çekiyor.

Şehirde Bir Yer: Evdeki Üç AIDS Hikâyesi (A Place in the City: Three Stories About AIDS at Home), 21. yüzyılda AIDS ile yaşarken sanatçıların ve aktivistlerin bakım, aile ve “ev” fikrini nasıl genişlettiğine odaklanıyor. Filmin yönetmenliğini Nate Lavey ve Stephen Vider üstleniyor.

Alternatif Sonlar, Radikal Başlangıçlar, Visual AIDS’in 28 yıldır düzenlediği Sanat(sızlık) Günü projesinin son durağını oluşturuyor. Visual AIDS adına küratörlüğünü Erin Christovale ve Vivian Crockett’ın üstlendiği program siyahilerin süregelen AIDS anlatılarını öne çıkarıyor. 

Pera Film’in Buradayım! film programı, 1- 10 Aralık tarihleri arasında ücretsiz izlenebilir.

#perafilm #Buradayım #WorldAIDSDay