İstanbul Modern Sinema, Goethe-Institut Istanbul işbirliği ve Sinema Sponsoru Türk Tuborg A.Ş’nin katkılarıyla dokuzuncusunu düzenlediği Almanya’dan Yepyeni Filmler seçkisi 30 Kasım – 10 Aralık tarihleri arasında sinemaseverleri bekliyor. Programın bu yılki teması ise Özgürlük…

Programın başlığı, açılış filmi Özgürlük‘ten (Freiheit) geliyor. Yönetmenliğini Jan Speckenbach’ın üstlendiği film, bu yıl Locarno Festivali’nde Altın Aslan ödülü için yarışmıştı. Özgürlük, hiçbir açıklama yapmadan eşini ve çocuklarını terk eden Nora’nın yeni bir hayat kurma çabasını konu alıyor.

Özgürlük (Freiheit)

Beş yıl önce ilk filmi Kayıp Aranıyor (Die Vermissten) ile Almanya’dan Yepyeni Filmler’in konuğu olan Jan Speckenbach, Özgürlük’ün 2 Aralık günü saat 15.00’da gerçekleşecek gösterimine katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

Stefan Zweig’in Amerika’daki son yılları “Şafak Sökmeden”de

Geçtiğimiz yıl boyunca pek çok ödül ve övgü toplayan, Maria Schrader imzalı Şafak Sökmeden (Vor der Morgenröte) de bu yılki programda yer alıyor. Ünlü Avusturyalı yazar Stefan Zweig’ın Amerika kıtasındaki son yıllarını konu alan film, Avrupa Film Ödülleri’ne de En İyi Erkek Oyuncu dalında aday oldu.

Şafak Sökmeden (Vor der Morgenröte)

Filmin 30 Kasım günü saat 17.00’daki gösterimi sonrasında yazar ve çevirmen Fatih Özgüven ile bir söyleşi gerçekleşecek.

“Oryantasyon Bozukluğu Suç Değildir”

Marita Neher ve Tatjana Turanskyj’nin birlikte yönettikleri Oryantasyon Bozukluğu Suç Değildir (Orientierungslosigkeit ist kein Verbrechen) de iki kadın arasındaki dostluk üzerinden güncel politik ve sosyolojik sorunlara birey olarak aldığımız tavırları irdeliyor. Sınır güvenliği ve göçmen politikaları üzerine araştırma yapan gazeteci Lena ve aktivist Amy, zaman zaman oryantasyonu kaybetmenin faydalı bir şey olabileceğini öneren bu yol filminin başkarakterleri.

Filmin yönetmenlerinden Marita Neher, 7 Aralık günü saat 17.00’daki gösterime katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

“Unutulmayan Aşk”

Programda bu yıl öne çıkan yapımlardan birisi usta yönetmen Volker Schlöndorff’un yeni filmi Unutulmayan Aşk (Return to Montauk). İsviçreli ünlü yazar Max Frisch’in ülkemizde de yayımlanan uzun hikâyesi Montauk’tan uyarlanan bu film, 60’lı yaşlarındaki yazar Max Zorn’un yeni kitabının tanıtım turnesi sırasında eski sevgilisi Rebecca’yla karşılaşması üzerine gelişen olayları konu alıyor.

Unutulmayan Aşk (Return to Montauk)

Bu yıl Altın Ayı için yarışmış, 20. yüzyıl sanat tarihinin en önemli figürlerinden Joseph Beuys’un hayatını ve yapıtlarını konu alan Andres Veiel imzalı Beuys da yine program kapsamında sinemaseverlerle buluşacak.

Beuys

Televizyon filmlerinin kamera arkasını ve oyunculuk mesleğinin inceliklerini konu alan ve Nicolas Wackerbarth’ın yönettiği Kasting (Casting), seyirciyi elektronik müzik dünyasına davet eden Romuald Karmakar’ın yeni belgeseli Geceleri Almanya’yı Düşündüğümde (Denk ich an Deutschland in der Nacht) ve her geçen yıl zorlaşan bir meslek olan öğretmenliği mercek altına alan Jakob Schmidt imzalı Öğretmenlik Zor Zanaat (Zwischen den Stühlen) de programda yer alan filmlerden.

Film programının detayları burada.