Pera Müzesi film programları kapsamında 2017 yılını, Macaristan, Polonya, Çekya ve Slovakya sinemalarına odaklanan Türkiye-Visegrad Kültür Festivali’yle sonlandırıyor. Festivalin bu yılki teması olan Beden ve Ruh, insanın iç dünyasını beden, zihin ve ruh bağlamında inceliyor. 

Pera Film’in 09-29 Aralık tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşturduğu Beden ve Ruh programı, bedenlerin zihin ve ruhla olan ilişkisini inceliyor. İnsan doğasının karmaşık yapısını anlamaya davet eden program, varoluşun en fiziksel ve soyut hallerini sürükleyici hikâyeler aracılığıyla ele alıyor.

Film programı, kapsadığı geniş tarih aralığında hem ustalara hem de genç yönetmenlere selam niteliği taşıyor. Programda Jan Švankmajer, Věra Chytilová, Wojciech Marczewski, Martin Šulík, Ildikó Enyedi, György Pálfi, Virág Zomborácz ve Anna Zamecka imzasını taşıyan önemli yapımlar izleyicilerle buluşuyor.

Daisies

Program kapsamında gösterilen Papatyalar (Daisies, 1966), 1960’lardaki Çek Yeni Dalgası’nın en ünlü filmlerinden biri. Yönetmenliğini Věra Chytilová’nın yaptığı film, içinde yaşadıkları yozlaşmış dünyayı yansıtmaya karar veren iki genç kadının hikâyesini anlatıyor.

Taşralı bir film eleştirmeninin isyankâr bir grup oyuncuyla mücadelesini anlatan “Özgür” Sinemadan Kaçış (Escape from the ‘Liberty’ Cinema, 1990), yapıldığı on yıldaki en özgün Polonya filmlerinden biri olarak öne çıkıyor.

The Garden

Kısa bir süreliğine büyükbabasının köydeki eski evine taşınmaya karar veren Jakup’un bulduğu günlükle değişime uğrayan hayatını konu alan Bahçe (The Garden, 1995), Martin Šulík yönetmenliğinde perdeye yansıyor.

Jan Švankmajer’in üçüncü uzun metrajlı filmi Zevk Komplocuları (Conspirators of Pleasure, 1996) canlı oyunculuk ve klasik canlandırma tekniklerini barındırıyor.

Çekingen ve özgüveni olmayan genç Mózes’nin ölen babasının ruhunun nasıl huzur bulabileceğini anlamaya çalıştığı Hayattan Sonra (Afterlife, 2014), hayatında ilk kez dizginleri ele alan karakterin yaşadıklarını gözler önüne seriyor. Filmin yönetmen koltuğunda Virág Zomborácz oturuyor.

Free Fall

Serbest Düşüş (Free Fall, 2014), apartmanın çatısından atlayarak intihar eden yaşlı bir kadının hikâyesinin, diğer dairelerdeki hikâyelerle benzerliklerini açığa çıkartıyor.

Keçi (Goat, 2014) hamile kalan sevgilisine para bulmak için ringlere geri dönen eski bir Olimpik boksörün çıktığı zorlu turneyi, yönetmen Ivan Ostrochovský’in gözünden aktarıyor.

Tehlikeli bir ameliyata hazırlanan abisinin korkuya karşı mücadelesini ve içinde bulunduğu koşullarla yüzleşme sürecini kaydeden yönetmen Martin Kollár, Beş Ekim (Five October, 2016) filminde  günlüğünden de faydalanıyor.

I, Olga

Ben, Olga Hepnarová (I, Olga, 2016) kiralık bir kamyonu bir grup insanın üzerine sürerek ölümlerine yol açan kadının kısa yaşam öyküsünü ve idam edilişini anlatıyor.

Birbirinden kopuk aile bireylerini bir kutlamada bir araya getirmeye çabalayan Ola’nın yaşamına bakış sunan Birliktelik (Communion, 2016)’in yönetmenliğini Anna Zamecka üstleniyor.

Gerçek olaylara dayanan Küçük Liman (Little Harbour, 2017), masum bir oyun oynayan iki çocuğun hayatlarının sonsuza dek değişmesini konu ediniyor.

On Body and Soul

Altın Ayı ödüllü Beden ve Ruh (On Body and Soul, 2017), usta Macar yönetmen Ildikó Enyedi’nin 18 yıl aradan sonra çektiği ilk filmi. Bir aşk hikâyesinin anlatıldığı film, Budapeşte’de bir mezbahada geçiyor.

Norman Leto’nun filmi Işın (Photon, 2017), yazar David Deatsch’ın çalışmalarından esinleniyor. Evrenin en küçük yapı taşlarını ve en büyük gizemlerini konu alan yapım, zengin bir görsellik sunuyor.

Pera Film’in Ruh ve Beden film programı, 09-29 Aralık tarihleri arasında ücretsiz izlenebilir. Detaylı program burada.

#perafilm #RuhveBeden #BodyandSpirit
Ana Görsel: Zevk Komplocuları (Conspirators of Pleasure)