Nefret cinayetine kurban giden trans birey Hande Kader’in hikâyesinden esinlenerek yönetmen Garip Çelik’in yazıp yönettiği ve başrolünü ödüllü oyuncu Seyhan Arman’ın canlandırdığı “Kuyu” filmi, 7. AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’nda En İyi 3. Film ödülüne layık görüldü.

2016 yılının Ağustos ayında yakılarak öldürülen trans birey Hande Kader’in dramından yola çıkarken trans bireylere yönelik transfobik bakış açısını tüm gerçekçiliğiyle ortaya koyan filmin başrol oyuncu Seyhan Arman, kazandıkları ödül hakkında, “Ödüllerin her zaman anlamı bu kadar büyük olmayabilir ama bu ödül yerini buldu. Bir tarafta hukuka aykırı bir şekilde yasaklanan LGBTİ filmleri varken diğer taraftan nefrete kurban giden transların anısına çekilen bir filmin, üstelik Ankara’da İnsan Hakları Ödülü’ne layık görülmesi hayatın bize büyük bir dersi bence. Demek ki yasaklar, görmezden gelmeler, baskılar varoluşun önüne geçemiyor. Bu ülkede translar var ve inkar edilemez bir şekilde haksızlığa uğruyor. Bu ödül nefrete kurban giden tüm translara gelsin,” diye konuştu.

Seyhan Arman, Teslimiyet filmi ile 22. Ankara Uluslararası Film Festivali Seçici Kurul Oyunculuk Özel Ödülü almış ve geçtiğimiz yıl birçok uluslararası festivale katılan Nerdesin Aşkım? kısa filminde canlandırdığı Özge karakteri ile büyük beğeni toplamıştı.

Filmin Künyesi

Yazan&Yöneten: Garip Çelik
Yardımcı Yönetmen: Demet Temel
Yapımcı: Gülizar Kişin Okçu
Görüntü Yönetmeni: Levent Pelit
Oyuncular: Seyhan Arman, Garip Çelik, Behçet Malkoç