Akbank Sanat, Ocak ayında gitarın dünyaca ünlü üç önemli ismini ağırlıyor. Akbank Sanat Gitar Günleri; Hopkinson Smith, Zsofia Boros ve Kanahi Yamashita’yı müzikseverlerle buluşturuyor.

Akbank Sanat Gitar Günleri, dünyanın en önemli lavtacılarından olan, iki Diaposon d’Or Ödülü sahibi Hopkinson Smith ile başlıyor.  Ünlü sanatçı, 17 Ocak Çarşamba, saat 20.00’da vereceği konserde “Elizabeth Dönemi Lavta Müziği”nin seçkin örneklerini müzikseverler için yorumlayacak.

1946’da New York’da dünyaya gelen ve Hesperion XX gibi erken dönem oda müziği topluluklarının da olduğu sayısız projede yer alan Hopkinson Smith, 1980’lerin ortasından bugüne neredeyse tamamen solo repertuarını geliştirmeye yöneldi ve erken dönem telli enstrümanları ile Astrée için yapmış olduğu kayıtlarla önemli ödüller kazandı. Bach’ın solo keman için Sonat ve Partitaları’nın lavta için düzenlemelerini içeren 2000 yılı albümü ile eleştirmenlerin büyük övgüsünü kazanan sanatçı, Pierre Attaingnant tarafından yayınlanmış olan Rönesans müziğinin lavta için yazılmış örnekleri içeren albümü ile ve  2005 yılında yayınlanan John Dowland albümü ile iki kez Diapason D’Or ödülünü kazandı.

Akbank Sanat Gitar Günleri, ünlü ECM firmasınca 2013 yılında yayınlanan En Otra Parte ve 2016 yılında yayınlanan Local Objects albümleri ile eleştirmenlerin büyük beğenisini kazanan Macar gitarist Zsofia Boros’un 24 Ocak Çarşamba, saat 20.00’da gerçekleştireceği resital ile devam edecek.

31 Ocak Çarşamba, saat 20.00’da efsane Japon gitarist Kazuhito Yamashita’nın kendisi kadar yetenekli kızı Kanahi Yamashita’nın konseri ile Akbank Sanat Gitar Günleri sona erecek. Çocukluğundan bu yana “Kazuhito Yamashita Quintet Ailesi”nin bir üyesi olarak İtalya, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, ABD, Kore, Vietnam, Singapur ve Japonya’da konserler veren sanatçı, geçtimiz Eylül ayında Münih’te düzenlenen ve yarı finalistleri arasında yer aldığı 66. ARD Uluslararası Müzik Yarışması’nda yarı finale yükseldi ve geleceğin yıldızlarından biri olarak gösterildi.