“Değişimin hiç bitmediği yer” söylemi ile ülkemizde çağdaş sanat alanında önemli etkinliklere imza atan Akbank Sanat, kuruluşunun 25. yılında her ay farklı sanatçıların ağırlanacağı konserlere ev sahipliği yapıyor.

Akbank Sanat 25. Yıl Konserleri’nin ilkinde 7 Şubat Çarşamba günü saat: 20.00’da dünyaca ünlü Norveçli piyanist Tord Gustavsen, Akbank Sanat sahnesinde olacak. 2013 yılında dörtlüsüyle verdiği konserin ardından özel bir projeyle yeniden Akbank Sanat’a konuk olan Tord Gustavsen, bu konserde klasik, piyano-bas-davul üçlüsünden farklı olarak, piyano-saksofon-davul formatında sahneye çıkacak. Tord Gustavsen’in piyanonun yanı sıra elektronikler ve synth bass da çalacağı konserde, sanatçıya saksafonda Tore Brunborg, davulda ise Jarle Vespestade eşlik edecek.

Tord Gustavsen hakkında

ECM Records’dan yedi albümü yayınlanan Tord Gustavsen, (Changing Places-2003, The Ground -2005, Being There -2007, Restored, Returned -2009/2010, The Well-2012, Extended Circle – 2014), What was said- 2016) içlerinde Norveç Grammy Ödülü’nün de bulunduğu pek çok ödül kazandı.

Solo kariyerine başlamadan önce zaten yıllar boyu Norveç caz sahnesinin önemli figürlerinden biri olan sanatçı, Solveig Slettahjell, Silje Nergaard, Siri Gjære ve Kristin Asbjørnsen gibi Norveç’in en önde gelen vokalistleriyle çeşitli projelerde yer aldı. Her ne kadar İskandinav folk müziği, gospel, Karayipler müziği ve cool caz gibi türlerle ilişkilendirilse de Tord’un grupları lirizm ve hoş funk öğelerle dolu, kendine has bir evren sunar.

Caz tarihini “Kuzeye özgü” meditatif ruh halleri ve lirik güzellik ile bir araya getirme tarzı, günümüz müzik sahnesinin en merak uyandırıcı seslerinden birine dönüşmesine neden olmuştur. Tüm dünyada sıkça konserler veren Tord Gustavsen, kendi albümleri dışında; Solveig Slettahjell, Kristin Asbjørnsen, Mahsa Vahdat, Silje Nergaard, the Nymark Collective, the Ulrich Drechsler Quartet, Carl Petter Opsahl gibi sanatçıların albümlerinde çalmıştır.