Akbank Sanat, Şubat ayında Macar Kültür Merkezi’nin katkılarıyla Macar ve dünya sinemasının en önemli yönetmenlerinden Zoltán Fábri’nin filmlerine evsahipliği yapıyor.

Akbank Sanat Sinema Kuşağı kapsamında düzenlecek etkinlikte; ünlü yönetmenin 1956-1978 yılları arasında çektiği beş film gösterilecek. Macarca orijinal ve Türkçe alt yazılı olarak ücretsiz olarak izlenebilecek etkinlikte; 6 Şubat Salı günü “Atlıkarınca”, 8 Şubat Perşembe günü “Cehennemde İki Devre”, 15 Şubat Perşembe günü “Pal Sokağı Çocukları”, 20 Şubat Salı günü “Beşinci Mühür” ve 27 Şubat Salı günü “Macarlar” filmleri izleyicilerle buluşacak.

Atlıkarınca (Körhinta)

Tarih: 6 Şubat 2018 Salı saat: 19.00
Oyuncular: Törőcsik Mari, Soós Imre, Szirtes Ádám

İki Macar gencin aşk için neleri göze alabildiğini gösteren film, dönemin Macar kültürüne de ışık tutuyor. Zorlu değişikliklerin yaşandığı kırsal kesimde hayatta kalma mücadelesi veren Macarların yaşantılarını gözlemleyebileceğiniz çarpıcı film, Zoltán Fábri’nin aşka dair naif dokunuşu.

Cehennemde İki Devre (Ket Felidö A Pokolban)

Tarih: 8 Şubat 2018 Perşembe saat: 19.00
Oyuncular: Sinkovits Imre, Garas Dezső, Márkus László

İkinci Dünya Savaşı’nın en kanlı yıllarında oynanan bir futbol maçı. Hitler’in doğum günü için kurulan Alman futbol takımı ile toplama kampındaki savaş esiri Macarların destansı hikâyesi. Müthiş bir son, kan donduran bir hikâye. Zoltán Fábri’nin gerçek bir hikâyeden esinlenerek çektiği bu filmde, Macarlar maçı gerçekten kazanabilecekler mi?

Pal Sokağı Çocukları (A Pal Utcai Fiuk)

Tarih: 15 Şubat 2018 Perşembe saat: 19.00
Oyuncular: Anthony Kemp, Törőcsik Mari, William Burleigh

Frenc Molnar’ın ölümsüz eserinden uyarlanan çarpıcı bir başyapıt. 1968 yılında Oscar’a da aday olan film, oyun sahalarını Kızıl Gömleklilerden korumaya çalışan Pal Sokağı çocuklarının kıyasıya mücadelesi anlatıyor. Dürüstlüğün, kahramanlığın ve cesaretin hikâyesi.

Beşinci Mühür (Az Ötödık Pecset)

Tarih: 20 Şubat 2018 Salı saat: 19.00
Oyuncular: Őze Lajos, Márkus László, Dégi István

1944 yılının karanlık günlerinde Budapeşte’de bir barda bir grup arkadaş sohbet etmektedir. Bunlardan biri hayatlarını değiştirecek şu soruyu sorar: “Eğer yeniden doğacak olsaydınız ne olmazdınız: Her türlü acımasızlığı yapan bir kral mı yoksa acı çeken dürüst bir köle mi?” Ferenc Santa’nın aynı adlı romanından uyarlanan filmde, “Yaşamak için ne kadar kötü olabilirsiniz?” sorusunun cevabını bulacaksınız.

Macarlar (Magyarok)

Tarih: 27 Şubat 2018 Salı saat: 19.00
Oyuncular: Koncz Gábor, Pap Éva, Bihari József

Ödüllü yönetmen Zoltán Fábri’nin bu filmi, İkinci Dünya Savaşı’nın başladığı günlerde evlerinden çok uzağa, Almanya’ya göç eden bir grup Macar işçisinin hikâyesini anlatıyor. Savaşın gerçekleriyle yüzleşmeye başlayan Macarlar acaba evlerine dönebilecekler mi?

Etkinlik ücretsizdir. Salon kapasitesi kadar davetiye film gösterim saatinden bir saat önce Akbank Sanat Danışma’dan dağıtılmaya başlanacaktır.