İstanbul Modern Sinema, farklı kuşaklardan yönetmenleri ağırladığı “Yönetmenlerle Buluşma” programının beşincisinde Ümit Ünal’ı konuk ediyor. Program 1-11 Şubat 2018 tarihlerinde İstanbul Modern Sinema’da izlenebilir.

Farklı kuşaklardan yönetmenlerin davet edildiği “Yönetmenlerle Buluşma” adlı program, onların gözünden üretimlerine ve günümüz sinemasının dinamiklerine odaklanıyor.

Serinin beşinci konuğu, yönetmenliğinden önce sinemaya Yeşilçam döneminde giren, 1980’lere damgasını vurmuş önemli filmlerin senaryosunu yazan Ümit Ünal olacak.

Ümit Ünal ve Demet Evgar söyleşisi 8 Şubat’ta

Program dahilinde Ümit Ünal’ın filmografisinden seçilmiş film gösterimleri ve sinema yazarlarının sunumları, oyuncu ve film ekiplerinin katılımıyla gerçekleşecek.

Programda Demet Evgar’ın başrolünü üstlendiği ve 16 Şubat’ta vizyona girecek olan yönetmenin son filmi Sofra Sırları da dahil Ümit Ünal’ın sineması, yönetmenliği ve senaryo yazarlığı üzerine bir şöyleşi de yer alıyor.

Moderatörlüğünü sinema yazarı Müge Turan’ın yapacağı ve Ümit Ünal ile Demet Evgar’ın katılacağı söyleşi 8 Şubat saat 19.00’da İstanbul Modern’de düzenlenecek.

Ümit Ünal kimdir?

Ünal’ın öne çıkan senaryoları arasında; ilki 1986 Milliyet Gazetesi Senaryo Yarışması’nda Birincilik Ödülü alan ve Halit Refiğ tarafından filme çekilen Teyzem (1986) olmak üzere Milyarder (1987), Atıf Yılmaz’ın Hayallerim, Aşkım ve Sen (1987) ve Arkadaşım Şeytan‘ı (1988) ve Tunç Başaran’ın Piano Piano Bacaksız’ı (1989) gibi filmleri sayabiliriz.

Piano Piano Bacaksız

Ümit Ünal yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği ilk film 9‘u (2001) dijital çekti. 9, tıpkı sonrasında çekeceği Ara (2008) ve Nar (2011) gibi, tek mekânda geçen ve psikolojik gerilime varan karakter odaklı bir dramdı. Küçük bütçelerle, edebiyatı sinemadan ayırarak, yeni yollarla klasik dramatik anlatı unsurlarını kıran Ümit Ünal, hikâyelerinde “medyalararası” ilişkiyle, metafiziksel gerilimle ilgileniyor. Kendi yaşamından öğelere yer verse de, nihayetinde toplumsal ve kültürel düzlemdeki yırtılmalara, boşluklara bakan bir sinemacı.

Ses

Hasan Ali Toptaş’ın romanından uyarladığı Gölgesizler (2008), girdikleri labirentte kaybolan karakterleri anlatırken korku-gerilim Ses (2010), dokunaklı bir anne-kız ilişkisi üzerine bir tür filmi. Yönetmenin son filmi ise Demet Evgar’ın başrolünde oynadığı, mutfakta geçen kara komedi Sofra Sırları (2018).

Ümit Ünal Fotoğrafı: Muhsin Akgün