Yapı Kredi Kültür Sanat, Galatasaray Meydanı’ndaki yenilenen binasında etkinliklerine kaldığı yerden devam ediyor.

2 Şubat 1882’de dünyaya gelen James Joyce’un doğum günü, edebiyat ve müziği bir araya getiren bir etkinlikle kutlanıyor.

World Experience Campus ve Yapı Kredi Kültür Sanat işbirliğiyle 3 Şubat 2018 Cumartesi günü saat 14:00’da Loca’da düzenlenecek olan etkinlikte, Joyce’un olağanüstü dünyasını Finnegan Uyanması‘nın çevirmeni Fuat Sevimay anlatacak.

Tiyatro sanatçısı Sevinç Erbulak’ın yapacağı okumalara Jenny Miller ve Aidan McMahon geleneksel İrlanda müziğiyle eşlik edecek. Programın son bölümünde, Oda Müziği’nden şiirler var. Şiirleri Fáinche Egan orijinal dilinden okurken, Prof. Gerry Smyth’in bestelediği Oda Müziği’ni Doğukan Atasavun gitarıyla seslendirecek.

5 Kasım 2015’te yitirdiğimiz şair Gülten Akın, doğumunun 85. yıldönümünde, Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Araştırmaları ve Uygulama Merkezi ve Yapı Kredi Kültür Sanat işbirliğiyle hazırlanan bu söyleşiyle anılıyor.

12 Şubat 2018 Pazartesi günü saat 18:30’da Özge Şahin’in moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşiye şair Mehmet C. Doğan, Olcay Akyıldız ve Ruken Alp konuşmacı olarak katılacak.

Yapı Kredi Kültür Sanat, 14 Şubat – 27 Nisan tarihleri arasında önemli bir edebiyat sergisine ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Sevengül Sönmez’in yaptığı “Şehirlere Alışamadı – Sabahattin Ali’nin Şehirleri” sergisi, Sabahattin Ali’nin yaşamı boyunca bulunduğu Anadolu şehirlerine ve Berlin’e onun gözünden bakmayı amaçlıyor.

Sabahattin Ali Arşivi’nden çıkan yeni belge ve fotoğrafların yanı sıra Tarih Vakfı Arşivi ve Ömer Koç Koleksiyonu’ndaki belgelerle zenginleşen sergi; Cumhuriyet’in ilk yıllarında Anadolu şehirlerindeki yaşamı ve II. Dünya Savaşı öncesinin Berlin’ini Sabahattin Ali’nin çektiği fotoğraflar ve eserleri aracılığıyla anlatıyor.

YKY Beyoğlu Kitabevi’ndeki Oda, bu ay İnan Çetin’i ağırlıyor. Yazar, 16 Şubat 2018 Cuma günü saat 17.00’da gerçekleşecek olan bu söyleşide YKY’den çıkan kitabı Kureyş’in Kurtları‘na odaklanacak. 

Müziği ve edebiyatı bir araya getiren Harf’ten ve Nota’dan dizisi bu ay da bizi Sabahattin Ali’nin sevdiği, andığı besteler, besteciler, güfte yazarları, makamlarla tanıştırıyor. Biletlerini Biletix‘te bulabileceğiniz dinleti 17 Şubat 2018 Cumartesi günü saat 19:30’da Loca’da düzenlenecek.

Loca, 21 Şubat 2018 Çarşamba günü saat 19:30’da ise Viyanalı genç çellist Lukas Lauermann’ı ağırlıyor. Geçtiğimiz yıl ilk solo albümü How I Remember Now I Remember How’ı çıkaran sanatçı, albümünün tanıtım turnesi kapsamında İstanbul’a geliyor.

İstanbul Avusturya Kültür Ofisi tarafından Yapı Kredi Kültür Sanat’ın ev sahipliğinde düzenlenen konserin biletlerini de Biletix’te bulabilirsiniz.