Pera Müzesi, kadın sporcuların hayranlık uyandırıcı hikâyelerini bir araya getiren “Altın Madalya: Sporda Kadın” programını izleyiciye sunuyor. Kurgudan belgesele farklı türleri bir arada sunan seçki, 28 Nisan tarihine kadar ücretsiz izlenebilir.

Program kapsamında gösterilen 1982 yapımı En İyi Atlet (Personal Best), birbirine âşık iki sporcunun hikâyesini, 1980 Olimpiyat Seçmeleri’nin gerilimli ortamına taşıyor. Robert Towne’ın ilk yönetmenlik deneyimini oluşturan film, spora tutkuyla bağlı sporculara bir saygı duruşu niteliği taşıyor.

Siirt’in Sırrı

Siirt’in Sırrı (Know My Name), 2010 yılında Avrupa Şampiyonu olan Siirtli güreşçi Evin Demirhan’ın yaşadıklarını mercek altına alıyor. İnan Temelkuran ve Kristen Stevens yönetmenliğindeki film, muhafazakâr bir bölgede güreş sporu uğraşan bir kadının gerçek hikâyesini beyazperdeye taşıyor.

Venus ve Serena

Venus ve Serena (Venus and Serena) dünyaca ünlü tenisçi kardeşlerin iç yüzünü perdeye yansıtıyor. 2011 yılı boyunca Venus’un bir otoimmün hastalıkla boğuşurken Serena’nın geçirdiği akciğer embolisi sonrası hayata ve spora tutunma mücadelelerini konu alan filmin yönetmen koltuğunda Maiken Baird ve Michelle Major ikilisi oturuyor.

Sarah Koşmak İstiyor

Genç ve yetenekli orta mesafe koşucusu Sarah’ın yirmili yaşlarda aldığı evlilik kararının ardından yaşadığı kaygıları aktaran Sarah Koşmak İstiyor (Sarah Prefers to Run), koşmayı her şeyden daha çok seven bir sporcunun tutkulu yaşantısına odaklanıyor. Filmin yönetmenliğini Chloé Robichaud üstleniyor.

Yeni Nesil Kraliçeler: Bir Zanzibar Futbol Öyküsü

Yeni Nesil Kraliçeler: Bir Zanzibar Futbol Öyküsü (New Generation Queens: A Zanzibar Soccer Story), bir kadın futbol takımının öyküsünü merceğine alıyor. Megan Shutzer’in yeni nesil kraliçelerle birlikte yönettiği film, katıldıkları bir turnuva sonrası yaşadıklarını ve deneyimlerini hemcinsleriyle paylaşan kadınların kararlı duruşlarını yansıtıyor.

Mükemmel

Mükemmel (Perfect) adlı belgesel, Kanada senkronize yüzme takımının Olimpiyatlara katılabilmek için verdikleri mücadeleyi perdeye taşıyor. Jérémie Battaglia yönetmenliğindeki film, sporun kas gücü, dayanıklılık, mücadele, kararlılık ve kuvvetle olan ilişkisine yer veriyor.

Başsız Kız (Girl Unbound), kendine ve ailesine yapılan tehditlere göğüs gererek ülkesi Pakistan’ı uluslararası duvar tenisi yarışmalarında temsil eden Maria Toorpakai’nın öyküsüne odaklanıyor. Erin Heidenreich imzalı film, ayaklarının üzerinde sımsıkı duran bu güçlü kadının içten bir portresini çiziyor.

Kan Yolu

Kan Yolu (Blood Road),ultra dayanıklılık sporcusu dağ bisikletçisi Rebecca Rusch ile Vietnamlı pedal arkadaşı Huyen Nguyen’in 1200 millik çetin pedal çevirme serüvenini aktarıyor. İki kadının bedenlerinin sınırlarını zorlayan bu yolculuk, Nicholas Schrunk yorumuyla perdeye aktarılıyor.

01:05:12. En Uzun Yarış

01:05:12. En Uzun Yarış (01:05:12. The Longest Race), dünyanın en iyi uzun mesafe koşucularının yetiştiği Kenya’nın Iten yöresinde kadınların spor sayesinde yaşadıkları bölgenin sosyoekonomik yapısını nasıl değiştirdiklerini anlatıyor. Filmin yönetmenliğini Javier Triana ve Rubén San Bruno yapıyor.

Film programına buradan ulaşılabilir. 

#perafilm #SpordaKadın! #WomanInSports!
Ana Görsel: Kan Yolu filminden…