Balkanların en büyük ve popüler sanatçılarından biri olan, Bosna-Hersekli şarkıcı ve söz yazarı Dino Merlin, Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında 3 Mayıs akşamı müzikseverlerle buluşacak. 

Dino Merlin, 1983 yılında “Merlin” isimli rock grubunu kurduktan sonra grubun hem müziğini bestelemiş hem de şarkı sözlerini yazmıştır. Aynı zamanda grubun vokalisti olan Dino, eski Yugoslavya çapında en çok rağbet gören vokalistlerinden biri olmuştur. 1991 yılında ise Dino Merlin ismi ile bireysel kariyerine adım atmıştır.

Dino Merlin, Eurovision Şarkı Yarışması’nda üç defa Bosna-Hersek’i temsil etmiştir. 2011 yılında Almanya’da düzenlenen Eurovision sahnesinde seslendirdiği “Love in Rewind” şarkısı ile 6. oldu. Bu başarı Bosna-Hersek’in Eurovision tarihine de en iyi ikinci sıralama olarak geçti. Son albümü 2014 tarihli “Hotel Nacional” de Billboard dünya listesinde ilk 10 içinde yerini almıştır.

Müzik kariyeri boyunca Dino; Cat Stevens, Mustafa Sandal, Lutvi Bosnjak, Edo Zanki, Arjinder, Gani Tamir, Kempa Orkestra ve Hüsnü Şenlendirici, Goran Bregovic gibi dünyaca ünlü sanatçılarla işbirlikleri yapmıştır.

Uluslararası alanda Chicago Vic Theatre, Paris Le Bataclan ve Viyana’daki Gasometer gibi başarıların yanı sıra bölge genelinde de büyük stadyum konserleri vermiştir. Roma Valisi Walter Vetroni’nin daveti üzerine 2002 yılında “Glocal Forum” yararına Kolezyum’da bir barış konseri vermiştir. Kendisine Ray Charles, Mercedes Sosa, Khaled gibi ünlü sanatçılar eşlik etmiştir.

Dino Merlin, Bosna-Hersek’in ilk milli marşının (Jedna si jedina) sözlerini yazmıştır. Ünlü bir müzisyen ve yardımsever olan Merlin aynı zamanda Bosna-Hersek genelinde müzik telif haklarını koruyan Bosna-Hersek Müzik Sanatçıları ve Bestecileri Derneği’nin de başkanıdır.

Rekorlar kıran Dino Merlin, Saraybosna’daki Kosevo Stadyumu’nu da sırasıyla Middle Way, Burek, Starting Anew ve Hotel Nacional albümleriyle verdiği konserlerle 4 kez doldurabilen tek sanatçı olmuştur. Aynı şekilde Belgrad Kombank Arena’yı da beş kez art arda doldurmuştur. Bu performanslar aynı zamanda eski Yugoslavya bölgesinde savaş sonrası en çok rağbet gören müzik etkinlikleri olarak da gösterilmiştir.

2016’da çıktığı “Hotel Nacional” turnesine yetmişten fazla ülkeden 650.000 kişi katılmıştır, bu turne kapsamında Merlin, İstanbul seyircisiyle de Ora Arena’da buluşmuştur.

Ne dinleyelim?