Şöyle tam kıvamında bir taramaya, helmeli bir barbunya pilakiye, yanında kırmızı soğanı eksik edilmemiş lokum gibi bir lakerdaya, közlenmiş patlıcan salatasına, tam yağlı kalıp gibi bir Ezine beyazpeynirine kim hayır diyebilir ki? Ben demem… Siz de meraklıysanız mezeye, meze kültürüne bu pazar Ortaköy’deki Feriye Palace’ta festivali yapılıyor. Adını Yeniden Meze koymuşlar. Hatırlatmak benden, icabet sizden…

Meyhane kültürümüz, 500 yılı aşkın süredir ayakta, son dönemde yalpalasa da. Bunun çok çeşitli nedenleri var tabii: Toplumun geldiği, getirildiği hali en başa yazmalı. Sistemli olarak eve kapanmaya zorlanıyoruz.

Dünya değişiyor, hayat çok hızlı akıyor sonra. Gençlerin bir masa etrafında 2-3 saat oturup muhabbet etmeye, muhabbet ederken de birkaç kadeh bir şeyler içip biraz meze tırtıklamaya gönlü yok.

Zaten maalesef o eski mezeler, mezeciler de yok artık… Bizim kültürümüzde önemli bir yer tutan geçmişin bu güzel geleneği, yerini toptancılardan, marketlerden alınan paketli ürünlere yani fabrikasyona, ne olduğu belli olmayan birtakım tuhaf eşlikçilere bıraktı, bırakıyor…

Bugün gittiğiniz pek çok meyhanenin mezelerini kendilerinin yapmayıp dışarıdan satın aldığını bilmek can sıkıcı gerçekten. Suçlamıyorum onları çünkü mezeleri dışarıdan temin etmek kolay ve daha düşük maliyetli bir yöntem. Üzüldüğümü söylemekle yetineyim…

Fotoğraf: Cibalikapı Balıkçısı

İç karartıcı ama gerçek

Ben o ışıltılı günlere yetişemesem de en azından eski kulağı kesikler, bu kültürün büyük ustaları Rum ve İstanbul Ermenilerinin hazırladığı mezelerini tatmış, o günleri yaşamış olmanın mutluluğuyla avunuyordur. Geldiğimiz noktanın sakilliği nedeniyle kahrolsalar da.

Artık ne o eski nesil var, ne Rumlar ne de Ermeniler. Bir avuç insan kaldı geriye maalesef. Biz kaçırdık onları anayurtlarından, göçe zorladık. Sonuç ortada…

Konuyla ilgili ne zaman bir yazı yazmaya otursam dönüp dolaşıp buraya geliyorum. İç karartıcı biliyorum ama gerçek…

Fotoğraf: Aytekin Batmaz/Asmalı Cavit

Meyhane kültürümüzün olmazsa olmaz parçalarından meze ve mezecilik, bize onlardan miras. Her şeye rağmen bu mirasa sahip çıkmalı, yaşatmalıyız. Bunu yapmaya çalışan çeşitli oluşumlara destek vermeliyiz. Bu pazar Ortaköy’deki Feriye Palace’ta düzenlenecek Yeniden Meze etkinliğine giderek işe başlayabilirsiniz mesela.

Tüm gün meze ve meze kültürüne doymak için

Yeniden Meze‘de Türkiye’nin yedi bölgesinden festivale katılacak yerel şefler, kendi coğrafyalarına özgü tatları mezeseverlerin beğenisine sunacak. Gastronomi dünyamızın tanınmış şefleriyse özenle seçilmiş lezzetleri paylaşıp katılımcılarla meze kültürü ve gastronomiye dair muhabbet edecek.

Eh, rakı masasının önemli bir kısmını meze kültürü oluşturuyorsa da rakının esas eşlikçisi muhabbettir, öyle değil mi?

Biletler Mobilet’te

Yeniden Meze, lezzetli bir deneyim sunmasının yanına meze atölyeleri, söyleşiler, müzik ve muhabbeti ekliyor. Ortaköy Feriye Palace’ın eşsiz manzarasını da denkleme katmalı.

Kapılar, 14.00’da açılıyor, etkinlik, 22.00’a kadar sürüyor. Yeniden Meze Festivali‘nin biletlerini Mobilet‘ten temin edebilirsiniz.

Ağzınızın tadı bozulmasın efendim…