Teşvikiye’deki sanat galerisinde, klasik, modern ve çağdaş sanatı destekleyen pek çok projeye imza atan Türker Art, 9-30 Mayıs tarihleri arasında çok özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Nursel Birler Carroll ve Coşkun Aral’ın uzun yıllara dayanan dostluklarını taçlandırdıkları “Duvar ve Ötesi” sergisinde, sanatçıların bireysel çalışmalarının yanı sıra bu sergiye özel hazırlanan ortak eserleri de sanatseverlerle buluşacak.

Nursel Birler Carroll – White Wall

Çağdaş soyut resimleriyle adından söz ettiren Nursel Birler Carroll, boya katmanlarının arasında saklı yalın desenleriyle içimizdeki duvarları ve ötesini tuvaline taşıyor. Dışarıya karşı ördüğümüz duvarların her bir tuğlasına vurduğu fırça darbeleriyle açtığı pencerelerden ışığı yansıtmayı başarıyor.

Coşkun Aral-Hindistan 1997

Sahip olduğu farklı bakış açısını objektifiyle ölümsüzleştiren Coşkun Aral, kariyeri boyunca çektiği yüzbinlerce fotoğraf karesi arasından duvarların ötesinde saklı yaşamlara ait olanları seçti. Her bir karesinde, duvarların arasına sıkışmış veya göz ardı edilmiş olsalar da, yaşamlarında umudun elini bırakmadan hikayelerini anlatan kahramanlar saklı.

Serginin küratörü Pınar Türker Uygun; bu serginin, ziyaretçilerinin dünyaya bakışlarını değiştireceğini ifade ediyor: “Dış dünyada aşmamız gereken duvarlar yetmezmiş gibi, bir de kendi içimizde sıkıca ördüğümüz duvarlar var. Küresel bir olgu haline dönüşen duvarlar, artık sınırlara örülür oldu. Dünyayı barış, kardeşlik, huzur değil de duvarlar sarmalıyor artık. İçimizde ve dışımızda duvarlar yükselirken, duvarın ötesine geçmek giderek daha da zorlaşıyor. Oysa gözlerimizi ve kalbimizi duvarın ötesine odakladığımızda, bir kuş olup duvarın üzerinden uçmayı başardığımızda, duvarları yıkmayı da başarabiliriz. Bu sergide her iki sanatçı, hem duvara hem de ötesine odaklanıyor. Resimlerin ve fotoğrafların içinde gizli hikayeleri merak ediyoruz ve dünyaya farklı gözlerle bakmaya başlıyoruz. Duvar ve Ötesi sergisi ziyaretçilerini içsel bir yolculuğa çıkaracak.”

9 Mayıs’ta sanatseverlerle buluşacak olan sergi 30 Mayıs’a kadar Türker Art’ta ziyaret edilebilir.

Türker Art
Şakayık Sok. Ful Apt. No: 43 D:2 Teşvikiye – İstanbul / 0212 296 53 25
Ana Görsel: Coşkun Aral ve Nursel Birler Carroll Ortak Çalışması, Mısır, Kız Çocuğu