Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın sinemadan tiyatroya, plastik sanatlardan grafik sanatlara, fotoğraftan arkeolojiye kadar her alandaki söyleşi/konuşmalar dizisinin Mayıs ayı programında herkes için bir şey var.

İKİ – Fotoğraf: Murat Dürüm

Yapı Kredi Kültür Sanat, Mayıs ayında Dans Tiyatrosu İKİ’yi ağırlıyor. 5, 8, 10, 11, 12, 15, 16, 17 Mayıs 2018 tarihlerinde Loca’da sahnelenecek İKİ’nin oyun metni Eski Ahit, aforizmalar, şiirler ve Saatli Maarif Takvimi gibi oldukça farklı kaynaklardan esinlenmelerle kurgulanmış.

Semih Fırıncıoğlu’nun tasarladığı ve yönettiği İKİ’nin 8 ve 15 Mayıs’taki performansların ardından saat 21.30’da yönetmen ve sanatçılarla bir de söyleşi gerçekleştirilecek.

Filiz Ali

Piyanist, müzikbilimci ve yazar Filiz Ali, YKY’den çıkan anı kitabı “Yok Bi’şey Acımadı ki…” üzerine bir okuma ve imza günü için YKY Beyoğlu Kitabevi’ndeki Oda’ya konuk oluyor.

4 Mayıs 2018 Cuma günü, 17.00 – 18.30 saatleri arasında yapılacak olan söyleşinin ardından saat 19:00’da Nebil Özgentürk’ün yönettiği Kayıp Kemiklerin İzinde: Bir Sabahattin Ali Trajedisi belgeselinin gösterimi gerçekleşecek.

Çocuk yazınının usta ismi Yalvaç Ural, 22 Mayıs Salı günü 17.00’da YKY Beyoğlu Kitabevi’ndeki Oda’ya konuk oluyor.

Ural’ın söyleşisi, YKY’den yayımlanan Başparmak Çocuklar’ın etrafında şekillenecek, teknolojinin şekillendirdiği “yeni çocuk”lara ve anne babalarına odaklanacak.

Ocak ayından bu yana süregelen “Tarih Sarmalında Kent” söyleşi dizisinin bu ay odağında “kamusal alan” var. 25 Mayıs Cuma, 18.30’da Loca’da yapılacak söyleşinin konuğu siyaset bilimci ve sosyolog Prof. Dr. Ali Yaşar Sarıbay.

Sarıbay, konuşmasının ilk bölümünde kavramın tanımını, ortaya çıkışını ve tarihsel gelişimini; ikinci bölümünde kamusal alanın neden demokrasinin temel unsuru olduğunu; son bölümünde ise Türkiye’de kamusal alanın mahiyetini, algılanışını ve çeşitlenişini anlatacak.

Leyla Erbil

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın büyük ilgi gören “Harf’ten ve Nota’dan” dinleti dizisinin bu sezondaki son programında 2013’te yitirdiğimiz büyük yazar Leyla Erbil’in eserlerindeki besteler, güfteler, makamlar yer alıyor.

26 Mayıs Cumartesi günü 17.00’da Loca’da yapılacak dinletinin biletleri Biletix’te.

YKY’den yayımlanan “Şu Mübarek Topraklar – Kırım ve Kırım Tatarları” kitabının yazarı, tarih ve siyaset bilimi profesörü Paul Robert Magocsi, Loca’nın konuğu oluyor.

Yazar bu söyleşisinde, Kırım Tatarlarının, Kırım’ın Ukrayna’ya bağlı özerk bölge olduğu dönemdeki durumuyla 2014’te Rusya tarafından ilhak edildikten sonraki durumu arasında bir karşılaştırma yapacak.

Türkiye Cumhuriyeti Toronto Başkonsolosluğu işbirliğiyle gerçekleşecek olan söyleşi, 30 Mayıs Çarşamba günü 18.30’da Loca’da.