Mercimek çorbası sizin için sadece lezzetli bir çorba mı? Muazzam bir mayalı poğaça kırılan kalpleri onarır mı dersiniz? Kendinizi daha iyi hissetmek için daha önce tatmadığınız bir yemeğin tadına bakmak, iyi bir fikir olabilir mi? Aslında size sormak istediğim şu; yemeklere bakış açınızı biraz değiştirmeye ne dersiniz? Bu konuyu gündeme getirmemin nedeni, tesadüfen keşfettiğim bir site.

Burada yemek tariflerine ya da pasta tariflerine keyifli bir bakış açısı ile yaklaşıyor insan. Çünkü tarifler, klasikleşmiş olan “üç beş kaşık şu malzeme, birkaç bardak bu malzeme, karıştır, pişir, afiyet olsun” sıradanlığından çok uzak. Yemek yapmaya sıcak bakmayan biri bile bu tarifleri okurken kendini mutfakta bulabiliyor ki, bizzat tarafımdan yaşanmıştır.
Yemek.com sitesinde sağlıklı beslenme önerileri de var. Bu öneriler de tıpkı tarifler gibi “gerçekçi” bir şekilde aktarılmış. Yani “her gıdanın organiğini alın, hepsinden tüketin ama az tüketin, işte size sağlıklı yaşam” martavalından söz etmiyor. Gerçekten uygulanabilecek olan öneriler var. Bu arada anne bebek konusunda da keyifle okunabilecek ve faydalı bilgiler bulunan içerikler de eklemişler.

Mizahşör Yemek Sitesi

Son zamanlarda bu kadar keyif alarak zaman geçirdiğim bir siteye açıkçası rastlamamıştım. Bu yüzden sizlere de önermek istedim. Elbette mutfakta çok hünerli ya da iddialı olmanıza gerek yok. Gayet kolay anlaşılır bir dille tarifler anlatılmış. Bazı tariflere de mizahi bir dille yaklaşılmış, okurken gülümsemekten kendinizi alamıyorsunuz. Ansızın gelen misafirler için “bir çay koyayım” diyerek mutfağa kaçıp hemen hazırlayabileceğiniz ikramlıklar da tarifler arasında mevcut ki asıl bu tarifler hayat kurtarıyor. O habersiz gelen misafir(!) sendromunu yaşayanlar ne demek istediğimi iyi bilir.

Konumuza dönelim, siteden keyif alınca YouTube’a da bir bakayım dedim. Özellikle amatörler için pek çok video hazırlanmış. Mesela ağlayan pasta tarifi tarafımdan denendi. İnanılmaz leziz ve “hep ağlasın bu pasta” diyorsunuz. Çünkü pastanın gözyaşı aslında üzerindeki muazzam krema. 

Çeşitli tarifleri keyifle uygulamanızı sağlayacak, araya esprilerin de sıkıştırıldığı bu mizahşör siteye bir ara uğrayın. Ben yeni keşiflerimi sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Görseller: Saliha Kuşcan