Naim Tirali’nin anı kitabı “Geçmiş Zaman Külleri: Edebiyatımızdan Portreler, Tartışmalar ve Fısıltılar” H2O Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

“Kuşakdaşlarıyla yaşadığı günlerden kalan, edebiyat arkadaşlığının dostluğa dönüşmesinin örneğidir.
(…) Kitaplarını okuduğunuz, kendilerini tanımadığınız kişilerle ilgili notlar gerçekten ilginizi çekecektir.
Genç kuşak portre edebiyatının örneklerini beğenecektir.” – Doğan Hızlan

Sait Faik’i bulabileceğiniz yerler bellidir: Meserret, Yedigün Gazetesi, Elit Pastanesi… Behçet Necatigil’in özenle sakladığı, Abidin Dino’nun resim sergisi davetiyesindeki adres şöyledir: “Sait Faik, Orman Birahanesi, Beyoğlu…”

Edebiyatçıların bir dönem buluşma yeri olan Kadıköy Vagon Kahve’de Dağlarca’nın masasına dökülenler. Cemal Süreya’nın buradan Hatay Restoran’a geçişine eşlik edenler. Yaşar Kemal’in kitap koklama alışkanlığı ve mavi boncuğu…

Çok genç yaşta atıldığı edebiyat dünyasında edindiği dostlarını dostça anlatıyor Naim Tirali. Kimler yok ki dostları arasında: 40 ve 90’lı yıllar arasında, edebiyatımızın belki de en önemli yarım yüzyılına sığan herkes. Sadece edebiyatçılar değil ressam, aktör, gazeteci portreleri…

Paris’te bulunduğu yıllarda da sanatçılarımızın Avrupa günlerinden yansımaları ve izlenimleri duru bir dille paylaşırken bizleri bir dönemin tanıklığına davet ediyor. Edebiyatımızın dört büyüğü ile dil, edebiyat ve edebiyatçıların örgütlenmesi üzerine yaptığı söyleşilerle döneme ait tartışmaları ve yankılarını aktarıyor.

Vatan Gazetesi sahibi olduğu yıllarda Ahmet Emin Yalman ve Şevket Süreyya Aydemir arasındaki polemikten, tefrika romanı için kendisine başvuran İlhan Tarus’un mektubuna kadar pek çok belgeye de yer veriyor; Nezihe Meriç, Salim Şengil, Edip Cansever’in mutluluklarına, Salah Birsel’in bin bir yüzüne, Orhan Boran’ın yükselişine ve daha nice olaya dair fısıltılara da.