Türkiye’nin ilk ve tek polisiye kültürü dergisi 221B, 15. sayısını gururla sunar. “Gerçekten Kurguya Polisiye” dosyasıyla çıkan yeni sayıda neler var kısaca bakalım…

16. ve 17. yüzyıllarda idamları izlemek için meydanları dolduran insanlardan bugün polisiye eserleri soluksuz takip edenlere… Yüzyıllar, yaşadığımız koşullar, sistemler, ülkeler, haritalar değişse de insanın suç ve suçluya dair geliştirdiği merak değişmiyor. İşte, buradan yola çıkan 221B Dergi, gerçek suç hikâyelerinin ilgi görmesi, yayımlanması ve okunmasından doğan polisiyenin yani gerçeklerden doğan kurgunun peşine düştü.

Fulya Turhan, gerçek suç hikâyelerinin yayımlandığı broşürlerden kurgu eserlere uzanan, polisiyenin tarihi gelişimini aktaran ayrıntılı yazısıyla tatlı bir gezinti vaat ediyor yeni sayıda.

Agatha Christie ve “zehirleri”

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümü Araştırma Görevlisi Zeliha Duran, İspanya tarihindeki önemli vakalardan Fuencarral Cinayeti’ni ve bu cinayetten doğan eserleri aktarıyor.

Eugène François Vidocq

Çınla Akdere, Fransa tarihinin en ilginç figürlerinden, ülkenin ilk özel dedektifi Vidocq’un hayatını anlatıyor. Bir suçluyken yaptığı anlaşmayla dedektif olan, kurduğu ekiple pek çok vakayı çözen fakat kullandığı teknikler nedeniyle hoş karşılanmayan, kendi özel dedektiflik bürosunu açarak dünyadaki ilk özel dedektif olan Vidocq, yaşamıyla sizi de etkileyecek…

Sırada Ercan Akbay var. Bu kez kadın seri katilleri gündemine alan Akbay, tarihin en ilginç cinayetlerini, gerçek seri katilleri inceliyor.

Ekin Açıkgöz’ün radarında Agatha Christie ve polisiyenin kraliçesinin zehir uzmanlığı var.

Alman polisiyeci Schorlau, 221B…

Siyasi polisiyenin üstadı Schorlau, 221B’de

Almanya’nın en iyi polisiye yazarlarından Wolfgang Schorlau, yazılarıyla bundan böyle 221B’de. Kaya Heyse’nin çevirisiyle 221B sayfalarında yer bulan Schorlau, ilk yazısında polisiye edebiyat kavramını mercek altına alıyor.

Haluk Bilginer, “Şahsiyet”te bir seri katili canlandırıyor…

Özel röportajlar

Gelelim röportajlara: Puhu TV’de yayınlanan Şahsiyet, yerli polisiye diziler açısından çıtayı epey yükseltti. Dizinin yaratıcıları; senarist Hakan Günday ve yönetmen Onur Saylak, yeni sayının konukları arasında.

Suat Duman

Yeni romanında İstanbul’un arka sokaklarındaki koşturmacayı, garip tesadüfleri, olağanlaşmış şiddeti, yüksek bir tempo ve zengin karakterlerle aktaran Suat Duman, Rakun‘u ve yazarlık serüvenini Özlem Özdemir’e anlattı.

Bu ve daha fazlası, 221B Dergi’nin 15. sayısında okuyucuları bekliyor.

Polisiyesiz kalmamanız dileğimizle…