Akbank Sanat, 7-29 Haziran tarihleri arasında “Nordik Film Günleri”ne ev sahipliği yapıyor. İsveç Başkonsolosluğu, Norveç ve Danimarka Büyükelçilikleri’nin katkılarıyla güncel İsveç, Norveç ve Danimarka sinemasından toplam 9 seçkin filmin gösterileceği “Nordik Film Günleri”nde, filmler orijinal dillerinde ve Türkçe alt yazılı olarak gösterime girecek. 

7 Haziran 2018 Perşembe – 19.00

Tuhaf Bir Noel / En Underbar Javla Nul
Yönetmen: Helena Bergström
Oyuncular: Maria Lundqvist, Robert Gustafsson,  Anton Lundqvist

Film, İsveçlilerin ne kadar toleranslı olduğunu sorguluyor. Modern aile ve onun “işleri doğru yapma” konusunda verdiği sürekli uğraş üzerine sıcak bir komedi.

8 Haziran 2018 Cuma – 19.00

Ciddi Bir Oyun- Den Allvarsamma Leken
Yönetmen: Pernilla August
Oyuncular: Sverir Gudnason, Karin Franz Körlof, Liv Mjönes

Birbirlerine delicesine aşık olan genç bir çiftin, gazeteci Arvid Stjärnblom ve Lydia Stille’nin öyküsü. Çift, saf bir aşkın hayalini kurmaktadır ama bu hayal, düşleyebileceklerinden çok daha büyük bir fedakarlık gerektirecektir.

12 Haziran 2018 Salı – 19.00

Tutunamayanlar- Tjuvheder
Yönetmen: Peter Grönlund
Oyuncular: Malin Levanon, Lo Kauppi, Tomas Neumann

Sokaklarda kanun dışı maddeler satan Minna evinin kirasını ödeyemeyince, birkaç genç suçluyu kandırır ve paralarını alır. O sırada, çocuğu devlet tarafından elinden alınan Katja ile tanışır. Sorumluluk ve birlikten yoksun bir toplumda Minna’nın varolma mücadelesi üzerine sosyal, politik bir dram.

13 Haziran 2018 Çarşamba – 19.00

Sonsuz Yaz- Odöliga
Yönetmen: Andreas Öhman
Oyuncular: Madeleine Martin, Filip Berg, Torkel Petersson

Isak ve Em bir Yaz akşamında Stockholm’de tanışırlar ve birbirlerine aşık olurlar. Her şeyi arkalarında bırakarak, Kuzey İsveç’in nefes kesici manzaraları tanık olacakları bir yolculuğa çıkarlar. Ama gamsızca başladıkları bu yolculuk, kısa süre sonra panik içinde bir kovalamacaya döner.

19 Haziran 2018 Salı – 19.00

Yansımalar- Speglingar
Yönetmen: Sara Broos
Belgeselde Yer alanlar: Karin Broos, Sara Broos, Marc Broos

Anne-kız ilişkisinin karmaşık yanlarını ortaya koyan şiirsel bir belgesel. Yönetmen Karin Broos, ünlü bir ressam olan annesi Karin’i, aralarında sessiz boşluğu doldurabilmek amacıyla, Letonya’ya, deniz kıyısına götürür.

20 Haziran 2018 Çarşamba – 19.00

Kar Yağışından Önce – Før Snøen Faller
Yönetmen: Hisham Zaman
Oyuncular: Abdullah Taher, Suzan Ilir, Bahar Özen

Siyar ailenin en yaşlı üyesidir. Kız kardeşi kendi düğününden kaçınca, Siyar’a onun peşine düşme ve ailenin itibarını tekrar kazandırma görevi verilir. Çıktığı yolculuk Siyar’ı İstanbul’a götürür ve orada Evin isimli genç bir kızla tanışır.

 

21 Haziran 2018 Perşembe – 19.00

Hayatta Kalmak- Staying Alive
Yönetmen: Charlotte Blom
Oyuncular: Agnes Kittelsen, Anders, Baasmo Christiansen, Linn Skåber

Marianne ve Håkon on senedir evlidir ve iki küçük çocukları vardır. Håkon’un işyerindeki bir muhasebeci kadınla ilişkisi olduğunu keşfedince, Marianne’nin hayatı altüst olur. Håkon özür dilemek yerine, ilişkilerini bir süre askıya almalarını önerir.

28 Haziran 2018 Perşembe – 19.00

Uzun Lafın Kısası – Lang Historie Kort
Yönetmen: May El-Toukhy
Oyuncular: Mille Hoffmeyer Lehfeldt, Jens Albinius, Trine Dyrholm

30’lu yaşlarının sonunda olan Ellen ve arkadaşlarının mükemmel ilişkiler yaşamada çektikleri zorlukları ve gerçek aşkın ne olduğunu yeniden değerlendirmelerini konu eden, sekiz ayrı bölümden oluşan bir film.

29 Haziran 2018 Cuma – 19.00

Benimle Yürü – De Standhaftige
Yönetmen: Lisa Ohlin
Oyuncular: Mikkel Boe Folsgaard, Sebastian Öberg, Magnus Jarlbo

Afganistan’a göreve gönderilen Thomas ağır bir şekilde yaralanmıştır. Yerel rehabilitasyon merkezinde, bir yakınına tekrar iyileşmesi için yardım eden ve Kraliyet danimarka balesi’nin yükselişte olan bir dansçısı olan Sofie ile tanışır. Sofie ona daha hızlı iyileşebilmesi için yardım teklifinde bulunur. Farklılıklarına rağmen, aralarında duygusal bir bağ oluşur.

Biletler Akbank Sanat ve Biletix’ten temin edilebilir.