Korku edebiyatının dört büyük başyapıtı Drakula, Dorian Gray’in Portresi ve Operadaki Hayalet, incelikli bir çalışmayla okurlarıyla buluşuyor. DEX “Korku Klasikleri” başlığı ile yayımlanan serinin ilk üç kitabı titiz çeviri ve özel tasarımlarıyla raflardaki yerini aldı.

Çevirisini Kerem Sanatel’in, üstlendiği ve önsözünü Murat Özer’in yazdığı edebiyatın en korkunç hikâyelerinden biri olarak kabul edilen Bram Stoker’ın Drakula’sı, yüzyılı aşkın bir zamandır okuyucusunu ürkütmeyi başarıyor. Çünkü onun vampirinin inandırıcılığı hepimizin içine, sürekli yeşeren bir şüphe tohumu ekmesi.

Oscar Wilde’ın “Okuyan herkes baş karakterde kendi günahını görecek,” dediği tek romanı Dorian Gray’in Portresi edebiyatın kuşkusuz en büyük klasik eserlerinden biri… Fakat Dorian Gray’in Portresi’ni bu kadar büyük ve zamansız kılan, ahlaka, yargılara, güzelliğe, sanata, gençliğe, toplumsal normlara ve korkularımıza dair söyledikleri… Meriç Keleş’in çevirmenliğini üstlendiği kitabın önsözünde Ömer Türkeş’in imzası var.

Yine Meriç Keleş tarafından çevrilen serinin üçüncü kitabı Gaston Leroux’un Operadaki Hayalet romanı ise gotik edebiyatın en büyük eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Tüyler ürperten edebi çekiciliğinin nedeni ise bir hayaleti değil vahşete dönüşen bir aşkı anlatması ve bunu yaparken okurları da tıpkı bir hayalet gibi hep arafta bırakması olan romanın önsözünde Hakan Bıçakçı’nın ismi yer alıyor.

Temmuz başında Ahmet Mümtaz Taylan önsözüyle yayınlanacak dördüncü kitap ise Mary Shelley’in dünya edebiyat tarihine armağanı Frankenstein.

Dex Korku Klasikleri’nin devamı Robert Louis Stevenson, H.G.Wells, H.P.Lovecraft ve Edgar Allan Poe’nun başyapıtları da çok yakında raflarda olacak.