Pera Müzesi, Onur Haftası kapsamında sinemaseverlere altı kısa film sunuyor. Filmler, bireylerin kendi kimliklerini bulma ve sonraki süreçte yaşadıklarına dair kimi zaman eğlenceli kimi zaman da mahrem hikâyeleri içeriyor. İzleyiciler filmleri Pera Müzesi web sitesinden izleyebilir.

Seçki, bir ilk ergenin duygularını gizleme çabaları, kendi güvenli alanlarını bir yüzme kulübünde bulan trans bireyler ve kendi kimliklerini komik ve mahrem hikâyeler eşliğinde keşfeden kadınlar” gibi geniş bir spektrumda çeşitlenen deneyimlere dokunuyor.

Pera Müzesi web sitesinde yer alan seçki altı kısa filmden oluşuyor; Kalp Atışımda (Beth David, Esteban Bravo, 2017), Beyaz Atlı Prens Boşuna Gelme (Aykut Atasay, İzlem Aybastı, Zeliha Deniz, 2009), Yüzme Kulübü (Nick Finegan, Ceci Golding, 2006), Hâlâ Yanıyor (Nick Rowley, 2017), Pembe Oğlan (Eric Rockey, 2015), Ben Kızlardan Hoşlanıyorum! (Diane Obomsawin, 2016).

Kalp Atışımda

Ringling College of Art and Design yapımı animasyon film Kalp Atışımda, Esteban Bravo ve Beth David imzası taşıyor. 2017 yapımı film, bir ortaokul öğrencisinin cinsel kimlik arayışını konu ediniyor.

Beyaz Atlı Prens Boşuna Gelme

Beyaz Atlı Prens Boşuna Gelme adlı belgesel, Türkiye’deki eşcinsel ve biseksüel kadınların toplum içindeki temsilini konu ediniyor. Senaryosunu Serap Akçura, Aykut Atasay, İzlem Aybastı, Yeşim Başaran, Zeliha Deniz, Rüzgar Gözüm Gökçe, Evren Savcı ve Ceylan Begüm Yıldız’ın yazdığı belgeselin yapımcılığını ise Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği üstleniyor.

Yüzme Kulübü

Cecilia Golding ile Nick Finegan’ın yeni filmi Yüzme Kulübü, Londra’da bulunan TAGS’ı (Trans ve Toplumsal Cinsiyete Uygun Olmayan Yüzücüler Grubu) konu alıyor. Filmde trans bireylerin bedenlerinin incelenmesini ve anlamların hızla bir zulüm diline dönüşmesini anlatıyor.

Hâlâ Yanıyor

Online kısa film seçkisinde yer alan ve yönetmenliğini Nick Rowley’in üstlendiği 2017 yapımı Hâlâ Yanıyor, Voguing dansını ve Voguing evlerinde kurulan ilişkileri konu ediniyor.

Pembe Oğlan

Pembe Oğlan, Florida’nın kırsal kesiminde yaşayan küçük yaşlardaki bir trans çocuğun geçiş sürecinin içyüzünü işliyor. 2015 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Eric Rockey oturuyor.

Ben Kızlardan Hoşlanıyorum!

Kısa animasyon film Ben Kızlardan Hoşlanıyorum!, dört kadının ilk aşklarıyla ilgili sırlarını birbirlerine açmaları ile şekilleniyor. 2016 yapımı film Diane Obomsawin imzası taşıyor.

Pera Film’in Onur Haftası kapsamında hazırladığı online kısa film seçkisine buradan ulaşabilirsiniz.