Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından 16 yıldır düzenlenen ve tatil kültürüne bambaşka bir boyut getiren Uluslararası Bodrum Bale Festivali, 1 – 15 Ağustos 2018 tarihleri arasında, özenle seçilen seçkin bale yapıtlarıyla Bodrum Antik Tiyatrosu’nun tarihi atmosferinde izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün, sanatsal kalitesine, zengin repertuvarına, ulusal ve uluslararası sanatsal arenada ulaştığı başarılarına güvenle 2003’ten beri kesintisiz her yıl, büyük bir sevgi ve disiplinle düzenlediği ve Bodrum’a armağan ettiği Uluslararası Bodrum Bale Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da Bodrum Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Bodrum gecelerinde yıldızları sahneye indirecek.

Açılış Dünyaca Ünlü “Zorba” ile…

Bale sanatının uluslararası arenada başarılı temsilcilerini yakından izlemenin mümkün olduğu festivalin 1 Ağustos 2018 Çarşamba akşamki açılışı, dünyanın en beğenilen bale eserlerinden biri olan ve 35’ten fazla ülkede sergilenen “Zorba” balesi ile gerçekleşecek.

Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen, Nikos Kazancakis’in dünyaca ünlü başyapıtı, Mikis Theodorakis’in müziği, Lorca Massine’nin metni ve koreografisi ile hayat buluyor.

Festivalin Vazgeçilmezi Flamenko Rüzgarı

3 Ağustos 2018, Cuma akşamı Bodrumlu sanatseverler Flamenko rüzgarı ile coşacak.

İspanya’dan gelen ve üç kardeşin Rosario, Ricardo, José Castro Romero’nun kurduğu “Castro Romero Flamenco” topluluğu, kendi müzikleri ve koreografileriyle “ESENCIA FLAMENCA” adlı performanslarını sahneye taşıyacaklar.

Balenin Yıldızları Bodrum’da Sahnede Olacak

8 Ağustos 2018, Çarşamba akşamı “Viyana Bale Yıldızları Akşamı” ile festival devam ediyor.

Viyana Devlet Opera Balesi Birliği “Balenin En İyileri” ile klasik balenin en güzel örneklerinden bir performans sahneleyecekler.

Birçok klasik baleyi sahneye taşıyan ünlü koreograf Marius Petipa’nın adımlarını sahneye koyan koregraf Mihail Sosnovschi imzası taşıyan performans baleseverlere beyaz balenin büyülü kapılarını açacak.

Yeldeğirmenleriyle Dans

Yine klasik bale ile devam eden festivali, 11 Ağustos 2018, Cumartesi akşamı İstanbul Devlet Opera ve Balesi bale sanatçıları tarafından sahnelenecek “Don Kişot” balesi ile devam ediyor.

Miguel de Cervantes’in aynı adlı romanından hareketle Marius Petipa’nın adımları ile sahnelenen eser, Ludwig Minkus’un müzikleri ile estetiğin en rafinesi balenin büyüsünü sahneye taşıyor.

Kapanış “Frida” ile

Festivalin kapanış gecesinin Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu tarafından, 2015-2016 DOB sanat sezonunda dünya prömiyeri gerçekleştirilen ve seyirciden büyük ilgi alan “Frida” seyirci karşısına çıkacak.

15 Ağustos 2018, Çarşamba akşamı sahnelenecek bu eserin müzikleri Arturo Marquez, Jose Pablo Moncayo, Aksel Akın’a, koreografisi ise Özgür Adam İnanç’a ait.

www.operabale.gov.tr adresinden bilet satışları yapılıyor.