Ayşe Sarısayın, sıradışı bir kadının, Elif Daldeniz Baysan’ın iki dil ve kültür arasındaki gelgitlerle şekillenen portresini sunuyor okurlara.

“Terk edilmiş, virane bir binayı yaşanası bir eve, kurak bir toprak parçasını sahici kahkahaların çınladığı bir cennet bahçesine dönüştürdüğümüz, burada yeni bir dünya, huzurlu bir sığınak ve sınırlı ilişkilerden derin bir dostluk, hatta kocaman bir aile yarattığımız yılların, bu şenlikli, patırtısı gürültüsü eksik olmayan kalabalık ailenin eksilmeden önceki rengi: Mor!
Tüm renkler mora çalıyor, gün günden mor, bir eksik mor.
Begonviller uzaklarda.
Yaz gelecek mi, gelecek mi gerçekten?”

Elif ve çevresinin kurmaya çalıştığı başka bir yaşamın öyküsünü, düş ve düşbozumlarını aktarmanın ötesinde çok dillilik, kültür, seçilmiş aile gibi kavramları açımlayan, ölümle baş etme çabalarını sorgulayan bir kitap Denize Yazıldı. Denize yazılan ve Elif’in son evi Heybeliada’dan usulca dalgalara emanet edilen bir dostluk öyküsü…

Ayşe Sarısayın, 1957’de İstanbul’da doğdu. Kimya mühendisliği ve işletme eğitimi gördü, uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı.

Behçet Necatigil’e ilişkin anılarının yer aldığı ilk kitabı Çok Şey Yarım Hâlâ, 2001 yılında yayımlandı. Öykü kitaplarından Denizler Dört Duvar 2004 Yunus Nadi Öykü Ödülü’ne, Yorgun Anılar Zamanı 2005 Sait Faik Hikâye Armağanı’na, Karakalem Resimler Dünya Kitap dergisinin 2008 Yılın Telif Kitabı Ödülü’ne değer görüldü.

2009 yılında yayımlanan Erdal Öz, Unutulmaz Bir Atlı adlı biyografiyle Beşiktaş, Yollar ya da Anılar Boyunca adlı otobiyografik semt kitabını Ansızın Günbatımı (roman, 2014) ve Selim İleri’yle edebiyattaki 50. yılı için yaptığı nehir söyleşi (O Aşk Dinmedi, 2017) izledi.

Çocuk edebiyatı alanında da çalışmaları olan ve Almancadan çeviriler yapan Ayşe Sarısayın’ın Siegfried Lenz’den çevirdiği Almanca Dersi romanına (2012), Dünya Kitap Yılın Çeviri Kitabı Ödülü verildi (2012).