Arkas Sanat Merkezi yeni sergisi ile bu kez bir masaldan yola çıkıyor, 1001 Gece dolaşıp aklımızda kalan resimlerle ve enstantanelerle dönüyor. Efsanelerle dolu bir masalın görsel ve dekoratif sanatlar üzerindeki etkisine tanık olmak isteyen sanatseverler için 25 Eylül- 30 Aralık tarihleri arasında “1001 Gece” sergisiyle masalların gizem kapılarını aralıyor.

1001 Gece Masalları, yaşamının 15 yılını Ortadoğu’da geçiren ve İzmir’i de pek çok kez ziyaret eden ünlü Oryantalist yazar, akademisyen ve seyyah Antoine Galland’ın çevirisiyle Avrupa’da ve dünyada çok ses getiren kült bir kitap olarak edebiyat dünyasını ismini kazıdı. Galland’ın çevirisiyle Avrupa üzerindeki etkisi sınırları aşan bu kitap birçok dile çevrildi ve 18. yüzyılda gelişen egzotizm tutkusu ile fantastik edebiyatın gelişiminde büyük rol oynadı. Birçok sanat alanına konu olan 1001 Gece Masalları, geçmişten günümüze tiyatro, opera, bale, resim, heykel, tekstil, sinema gibi görsel ve dekoratif sanatlarına ilham kaynağı oldu. Kitabı konu alan her sanatçı bir sonraki jenerasyonu kendi dokunuşuyla beslendi ve gelişti.

Ciro Mazini, Kumaş Tüccarı (Arkas Holding Koleksiyonu)

Arkas Sanat Merkezi ise birbirinden renkli ve bilgilendirici sergi konuları arasına bu kez de 1001 Gece Masallarının efsunlu dünyasını konuk ediyor. 25 Eylül -30 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek “1001 Gece” temalı sergi ile ziyaretçiler, masalların görsel ve dekoratif sanatlar üzerindeki etkisine tanıklık edecekler.

Claire-Jeanne-Roberte Colinet (1880-1950), Şehrazat (Arkas Holding Koleksiyonu)

Arkas Holding Koleksiyonu’ndan eserlerin yanı sıra Fransa’dan Opéra National de Paris/Opéra Garnier, Comédie-Française, Costume Museum of Moulins, Bibliothèque nationale de France gibi dünyanın önemli müze ve kurumlarının ve özel koleksiyonlardan getirilen eserler ile Felekşan Onar, Suhandan Özay Demirkan ve Julien Salaud gibi çağdaş sanatçıların eserlerinin de yer alacağı sergi, kostümden aksesuara, dekoratif objelerden tablolara ve heykellere, 1001 Gece Masalları’nın dokunuşunu hissettiren pek çok farklı parçayı kapsıyor. Sergide kostümler, objeler dahil toplam 92 parça eser ve farklı sanatçılardan 3 enstalasyon yer alıyor.

Sergiye özel hazırlanan zengin içerikli kitapta ise Jean-Luc Maseo, Martine Kahane, Emmanuelle Peyraube, Sylvette Larzul, Mathias Auclair’in kaleme aldığı makaleler ve zengin görseller yer alıyor.

Ana Görsel: James Shaw Crompton (1853-1916) , Yatakta Uzanan Kadın (Arkas Holding Koleksiyonu)
www.arkassanatmerkezi.com