Kadıköy Belediyesi çatısı altında çalışmalarına başlayan Sinematek/Sinema Evi, sinemaseverleri yıldızlar altında film izlemeye davet ediyor. Üç sinema klasiğinin seyirciyle buluşacağı etkinlik sinemaseverlere yazlık sinema keyfi yaşatacak.

Bellissima
13 Eylül 2018, 21:00

Yönetmen: Luchino Visconti
Oyuncular: Anna Magnani, Walter Chiari, Tina Apicella
İtalya / 1951 / İtalyanca / 110 dk. / Türkçe altyazılı

İtalyan Yeni Gerçekçiliği’nin müthiş bir örneği olan Bellissima hem deli dolu, zapt edilemez bir komedi hem de sinema endüstrisine dair hüzünlü bir hiciv.

Usta İtalyan yönetmen Luchino Visconti 1951 yapımı filminde gösteri dünyasının yarattığı boş umutları gözler önüne seriyor.

Filmin ismi, Visconti’nin çocuk oyuncu seçerken annelerden sıkça işittiği bir sözlerden gelmekte: ‘Bellissima! Bakın benim çocuğum en güzeli’.

Sinema dünyasında yaşadığı bu gibi deneyimleri filme taşıyan Visconti, Cinecitta stüdyolarını fon olarak kullanıyor. Senaryoda Cesare Zavattini, Francesco Rosi ve Suso Cecchi d’Amico’nun parmak izleri, başrolde ise efsanevi Anna Magnani!

Magnani’nin canlandırdığı Maddalena, kızı Maria’nın (Tina Apicella) bir yıldız potansiyeli taşıdığına inandırılmış sinema sevdalısı bir annedir. Ailesi için daha iyi bir yaşam sağlamak adına canını dişine takan Maddalena, kızının oyuncu seçmelerinde keşfedileceğini düşünerek parasını son kuruşuna kadar harcar.

Seyyit Han
14 Eylül 2018, 21:00

Yönetmen: Yılmaz Güney
Oyuncular: Yılmaz Güney, Nebahat Çehre, Hayati Hamzaoğlu
Türkiye / 1968 / 80 dk. / Türkçe

Köy hayatının ekonomik güçlüklerini odağına alan bu aşk filmi, Yılmaz Güney’in yönetmenliğini üstlendiği ilk filmlerden biri olma özelliğini taşıyor.

Filmin senaryosunu yazıp başrolünü de canlandıran Güney, Onat Kutlar’ın deyimiyle “sade bir film yapabilmek gibi en usta yönetmenlerimizin bile beceremedikleri bir işin üstesinden gelmiştir.” Yine Kutlar’ın ifadesiyle “daha ilk adımda, kişisel bir anlatımın olanaklarını deneyen, başkişisini ve konusunu bir ‘mitos’ katına ulaştırmasını bilen” bir filmdir Seyyit Han (Yeni Sinema dergisinin 1968 tarihli 24. sayısından).

Güney Film tarafından yenilenen dijital kopyasıyla gösterilecek Seyyit Han’da Keje rolündeki Yılmaz Güney’e sinemamızın unutulmaz oyuncularından Nebahat Çehre eşlik ediyor.

Yıllar sonra köyüne dönen Seyyit Han âşık olduğu Keje’nin Haydar Bey’e (Hayati Hamzaoğlu) verildiğini öğrenir. Keje’nin gönlü Seyyit’tedir ancak ailesini onurunu düşünerek Haydar Bey’le evlenmeyi kabul eder.

Yedinci Mühür (Det sjunde inseglet)
15 Eylül 2018, 21:00

Yönetmen: Ingmar Bergman
Oyuncular: Gunnar Björnstrand, Bibi Andersson, Bengt Ekerot
İsveç / 1957 / İsveççe / 96 dk. / Türkçe altyazılı

Sinematek/Sinema Evi, Ingmar Bergman gösterimlerine yönetmenin en önemli başyapıtlarından biri olan Yedinci Mühür’le başlıyor. 2005 yılında hayata gözlerini yuman İsveçli ustanın 100. doğum yılı vesilesiyle yapılacak gösterimler, Yedinci Mühür’le Kalamış Parkı’nda başlayacak ve Sinematek/Sinema Evi’nin ilk sezonunda devam edecek.
Bir Orta Çağ şövalyesi yanında bayraktarı ile Haçlı Seferi’nden geri dönmüştür. Vebanın kasıp kavurduğu Avrupa’yı gördükçe Tanrı’dan kuşku duymaya ve onun yolundan sapmaya başlayan şövalye, çok geçmeden ölümle yüz yüze gelir. Azrail’e meydan okuyarak onunla satranç masasında karşı karşıya gelen şövalye, kaybederse canını vermeye razıdır. Yedinci Mühür’de Bergman insan varoluşunun gizemine, kabullenmeyle değil oyunbazlıkla yaklaşıyor. Adeta bir satranç ustasının hareket kabiliyetiyle.

Not: Hava muhalefeti sebebiyle bir gösterimin yapılamaması halinde, söz konusu gösterim Pazar akşamı aynı saatte gerçekleştirilecektir.